Počasí dnes24 °C, zítra22 °C
Neděle 11. června 2023  |  Svátek má Bruno

Bydlení na některých kolejích v Praze bude v novém roce dražší

Vysokoškoláci budou v novém roce za bydlení na některých kolejích v Praze platit více. Největší skokový nárůst cen za bydlení oproti letošním cenám čeká ubytované na kolejích České zemědělské univerzity. Tam se poplatky za ubytování oproti letošku zvýší o 45 procent. Studenti, kteří bydlí na kolejích Univerzity Karlovy, zaplatí o deset procent víc než nyní.

Ceny rostou kvůli dražším energiím

Na kolejích České zemědělské univerzity vzrostou poplatky od ledna o 45 procent. „Navýšení cen kolejného je tvořeno výhradně rozdílem mezi současnou cenou za energie, která je vzhledem k dobře vysoutěženým cenám platným do konce letošního roku vzhledem k současné situaci na energetickém trhu stále poměrně nízká, a cenou novou, zásadně vyšší, kterou budeme platit od 1.1. 2023," sdělila mluvčí univerzity Karla Mráčková.

Nyní studenti, kteří bydlí na kolejích v Suchdole, průměrně platí 4275 korun za měsíc. Po navýšení to podle mluvčí bude asi 6199 korun. Ceny ubytování porostou kvůli navýšení cen energií. Pokud by se ceny energií v budoucnu snížily, univerzita výši kolejného upraví. „V případě pozitivního vývoje cen energií jsme pak připraveni tento trend promítnout také do případného snížení té části ceny kolejného, která vyjadřuje právě náklady na energie," uvedla Mráčková.

Koleje nabízejí různý komfort ubytování

O deset procent více než nyní budou v roce 2023 platit studenti na kolejích nejstarší a největší české univerzity. Univerzita Karlova má na různých místech v Praze 11 kolejí, v nichž je zhruba deset tisíc lůžek. Letos vysokoškoláci v průměru platí 4360 korun za měsíc, tedy o 31 procent víc než před deseti lety. Cena ubytování se na jednotlivých kolejích liší, záleží zejména na počtu spolubydlících, komfortu ubytování a lokalitě, kde kolej stojí. Nejnižší kolejné je nyní 2170 korun, naopak maximální cena je 10 199 korun měsíčně. Tuto částku podle mluvčího univerzity Václava Hájka platí lidé za ubytování v jednolůžkovém pokoji s vlastním sociálním zázemím, kuchyňkou a pravidelným úklidem.

Vysoká škola chemicko-technologická, která studenty ubytovává ve dvou objektech s kapacitou 1500 lůžek v pražských Kunraticích, zvýší poplatky za ubytování od února 2023. Cena podle mluvčího Michala Janovského jako každoročně naroste o míru roční inflace. Naposledy se podle informací na webu výše kolejného zvyšovala v dubnu 2022. Ceny se pohybují od 106 do 184 korun za noc.

I přes zdražení je zájem velký

Naopak České vysoké učení technické o zdražení bydlení na svých osmi kolejích nyní neuvažuje, sdělila mluvčí školy Kateřina Veselá. Kolejné se naposledy zvyšovalo letos v září. Ceny tehdy vzrostly asi o 15 procent na zhruba 3500 až 6 tisíc korun za měsíc.

Zájem studentů o ubytování na kolejích je přes rostoucí ceny nadále velmi vysoký, uvedli mluvčí univerzit. Více studentů než v minulých letech je letos podle Hájka na kolejích Univerzity Karlovy. Podobný zájem jako v minulých letech eviduje podle Janovského na svých kolejích i Vysoká škola chemicko-technologická. Od začátku akademického roku se počet ubytovaných podle Mráčkové nesnížil ani v ubytovacích zařízeních České zemědělské univerzity. Konkrétní počty ubytovaných studentů mluvčí neuvedli.

Školy by měly pomoci ubytovacími stipendii

Studentská komora Rady vysokých škol nyní apeluje na školy, aby „nepřenášely veškerou finanční zátěž spojenou se zvýšenou cenou energií na studenty". Usnesení Studentské komory podpořilo na svém zasedání i předsednictvo Rady Vysokých škol, vyplývá z informací na webu. Podle komory a rady by při zvyšování cen kolejného měly školy ohroženým studentů pomoci ubytovacími stipendii nebo stipendii na pomoc v tíživé finanční situaci.

Ceny nájmů podle realitních společností meziročně vzrostly o 20 až 30 procent. V Praze dosáhly průměrně až hranice 400 korun za metr čtvereční, uvedla v říjnu Next Reality, což je meziroční nárůst o 30 procent. Celorepublikový průměr ceny za metr čtvereční byl v říjnu podle Bezrealitky 230 korun a v Praze dosáhl 312 korun za metr čtvereční.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Česká zemědělská univerzita

Štítky ČR, školy, peníze, vysoké, koleje, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.