Počasí dnes-1 °C, zítra-1 °C
Neděle 5. února 2023  |  Svátek má Dobromila

Na pražské Letné se sešly asi 3000 odpůrců protiepidemických opatření

I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření proti pandemii covidu-19. Svolalo ji hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES ve spolupráci s řadou dalších stran, hnutí a iniciativ podobného zařízení. Podle odhadu policie bylo ve 13:30 na akci zhruba 2500 až 3000 lidí. Na místě na akci dohlíží desítky policistů. Demonstrace, kterou hnutí pořádalo 17. listopadu na Staroměstském náměstí, se podle odhadu policie tehdy zúčastnilo asi 10 tisíc lidí.

Covidová opatření jako holokaust? Prosím, nesrovnávejte, vyzývá předseda Židovské obce

Předseda Židovské obce v Praze František Bányai na sociálních sítích okomentoval srovnávání opatření proti šíření covidu-19 s holokaustem. Zástupci církví už dříve vyjádřili nevoli k chování odpůrců očkování proti nemoci covid-19, kteří se na...

Lidé se dnes na Letné podle zpravodaje na místě začali scházet před 13:00, řada z nich je vybavená českými vlajkami. Na akci, která je nahlášená do 20:00, jsou k vidění stánky různých stran a iniciativ, například Trikolory, Svobodných nebo hnutí Manifest. Na místě je také stánek s pivem, u kterého se tvořila fronta na desítky metrů, i když podle vládních opatření se od pátečních 18:00 nesmí pít alkohol na veřejnosti. Žádný z účastníků také neměl roušku či respirátor.

Akce měla začít ve 13:00, zahájená však byla o něco později, protože v nahlášený čas na místo stále přicházeli další lidé. Po zahájení zhruba ve 13:30 na pódiu vystoupili zástupci hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES a poté řečníci, kteří nesouhlasí se současným způsobem boje s epidemií. Podle nich je nejdůležitější lidská svoboda, kterou stát pod záminkou boje s nemocí nepřípustně omezuje, vyjadřovali se proto proti očkování nebo vládním omezením. Lidé v reakci skandovali hesla jako "Svobodu!" nebo "Máme toho dost!"

Lidé měli kromě vlajek také řadu cedulí a transparentů, na kterých stály slogany jako "Braňte své děti", "Stánky uvnitř ano, venku ne? Demence!", "Uvolněte ivermektin", "Vakcína je byznys", "Nejsem pokusný králík", "Moje tělo moje volba" , "Braňme děti před zvůlí státu", "Očkovat se? Přes vaše mrtvoly! nebo "Nové volby".

Mezi řečníky byli zdravotníci, právníci či zástupci zapojených hnutí. "To, co se teď děje, už dávno není o tom, jestli jste očkovaní nebo neočkovaní. Tohle je už dávno o tom, jak nám omezují životy, porušují zákony a ženou nás zpět do totalitního režimu, který my jsme si už jednou zažili," řekla předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková. O totalitě či orwellovském státu mluvili i předseda hnutí Manifest David Tesař nebo předsedkyně Volného bloku Jana Volfová.

V Praze opět protestovali lidé proti epidemickým opatřením

V Praze dnes opět protestovali lidé proti epidemickým opatřením na akci hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES. Sešlo se jich podle zpravodaje asi 150. Původně mířili demonstranti i k Parlamentu, ale nakonec zvolili jinou trasu. Shromáždění v...

Na akci krátce vystoupil také zpěvák Daniel Landa, dále bývalý poslanec Lubomír Volný, Libor Vondráček ze Svobodných, předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš, místopředseda Akce D.O.S.T. Michal Semín a řada dalších řečníků. Policie po 16:00 účastníky demonstrace upozornila, že mají dodržovat protiepidemická opatření, jako jsou rozestupy nebo zakryté dýchací cesty. Demonstranti se tomu vysmáli.

Iniciativa Chcípl PES vznikla jako protest proti opatřením omezujícím provoz restaurací. Jako politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES poté iniciativa kandidovala ve sněmovních volbách, ve kterých získala 0,4 procenta hlasů. Po volbách se na jejích akcích začaly podílet desítky drobných uskupení a stran, které sdílí kritický pohled na kroky vlády.

Vláda v demisi kvůli sílící epidemii vyhlásila od půlnoci na pátek na 30 dní nouzový stav, na který kabinet navázal nová plošná protiepidemická opatření. Zakázal vánoční trhy, mezi 22:00 a 05:00 musejí být uzavřené restaurace, bary či kluby a na kulturní, sportovní či vzdělávací akce může maximálně 1000 sedících lidí.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky ČR, demonstrace, vláda, koronavirus, Chcípl PES, Letná, policie, Hnutí PES, Česko, volby, Staroměstské náměstí, Strana svobodných občanů, Trikolóra hnutí občanů, Daniel Landa, Tomáš Vandas

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.