čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Covidová opatření jako holokaust? Prosím, nesrovnávejte, vyzývá předseda Židovské obce

Předseda Židovské obce v Praze František Bányai na sociálních sítích okomentoval srovnávání opatření proti šíření covidu-19 s holokaustem. Zástupci církví už dříve vyjádřili nevoli k chování odpůrců očkování proti nemoci covid-19, kteří se na demonstracích označili žlutou židovskou hvězdou.

Demonstranti by se za zneužití židovské hvězdy měli omluvit, vyzývají představitelé církví

Zástupci církví vyjádřili nevoli k chování odpůrci očkování proti nemoci covid-19, kteří se na demonstracích označili žlutou židovskou hvězdou. Podle zástupců církví jde o jednoznačné zneužití tohoto symbolu a vzbudilo v nich velké znepokojení....

“Prosím, nesrovnávejte holocaust s ničím, co vás kdy může v civilizované Evropě potkat,” píše ve svém vyjádření Bányai a celou problematiku více rozebírá v několika odstavcích. 

Za protektorátu podle něho Židům nejdřív zabavili auta, kola, rádia, sportovní vybavení a další. Pak je vyloučili z možnosti chodit do divadel, do parků, na koupaliště, na dětská hřiště a na další společenská místa, pak je vyhodili z práce, ze škol a zakázali jim jakoukoliv práci. “Pak je okradli a mnohé vyhodili z jejich bytů a domů. Z potravinových přídělů dostávali jenom menší kalorické dávky. Směli nakupovat jenom v určenou omezenou hodinu a jezdit jenom na vyhrazeném místě v tramvaji. Dokonce ani děti nesměly na dětské hřiště. Následně všem povolili padesátikilogramové zavazadlo a odvezli je v lepším případě do Terezína a v případě horším hned do východoevropských likvidačních táborů. Následně je z Terezína odvezli do Osvětimi - a další pokračování asi znáte. 80 tisíc jmen zavražděných nejdete na zdi Pinkasovy synagogy,” dodává předseda obce. 

Právě s Židy za druhé světové války se často srovnávají odpůrci očkování a koronavirových opatření. „Ve srovnání s tím se teď všichni očkovaní i neočkovaní mají naprosto skvěle. Jenom totální neznalec srovnává. Pouhý zákaz navštěvovat hospody, restaurace, divadla a stadiony by oběti holocaustu braly jako mimořádně skvělou možnost, pokud by jim taková možnost byla dána - Židé by tím nebyli ohroženi na životě.  Nesrovnávejte. Přežít holocaust znamenalo mít veliké štěstí,“ dodává František Bányai.

Sám má podle svých slov ve svém okolí velké množství očkovaných a vakcíně důvěřuje. „Máme s vakcinací proti Covidu-19 nejlepší zkušenosti. Minimální počet nakažených, v případě nákazy jenom lehký nebo bezpříznakový průběh. Neznám jediný případ nepříjemných vedlejších příznaků. Ptal jste se, jak vnímám situaci. Jednoduše doporučuji očkování,“ potvrzuje a přidává jedno přirovnání: „Antimalarika je dryák s prokázanými vedlejšími účinky. Přesto, pojede-li kdokoliv do malarických oblastí, s největší pravděpodobností nebude nikdo váhat, aby je využil a nikdo vás nebude přesvědčovat, abyste to nedělal.“

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Twitter.com/Axl33k (Adam Hříbal)

Štítky Praha, židovská obec, holokaust, covid, onemocnění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Miroslav Horáček

Historie je zdrojem poučení pro všechny a její výklad si nesmí nikdo uzurpovat. Právě tragický osud Židů učí, že proti strůjcům oklešťování svobod je třeba zasáhnout co nejrychleji a co nejtvrdším způsobem. Když stojíte s padesátikilogramovým zavazadlem na shromaždišti je už pozdě.

čtvrtek, 25. listopadu 2021, 09:05

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.