Rusa zadrženého v Praze vydali do Německa. Na letišti ho odhalili díky otiskům prstů

Autoři | Foto Policie ČR

Rus, kterého česká cizinecká policie zadržela na ruzyňském letišti na základě německého zatykače, je už v Německu. Muže, jemuž hrozí až 15 let vězení za drogovou trestnou činnost, odhalili policisté díky databázi otisků prstů v Schengenském informačním systému. Německým kolegům jej předali ve středu v centru policejní a celní spolupráce v Petrovicích v Ústeckém kraji.

„K zadržení hledané osoby došlo na základě lustrace otisků prstů v Schengenském informačním systému na pražském letišti. Je to první případ, kdy se nám právě díky otiskům v této databázi podařilo zadržet mezinárodně hledanou osobu," sdělil Michael Weiss z Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci. „Doufáme, že rozšířením dotazů podle otisků prstů v SIS budeme ještě lépe bojovat proti zločincům," doplnil.

Hledaný Rus chtěl utéct přes pražské letiště. Měl náhradní pas a změněné jméno

Policisté hraniční kontroly zadrželi na ruzyňském letišti Rusa, na kterého je kvůli drogové trestné činnosti vydán zatykač. Muž chtěl s náhradním dokladem přes Prahu utéct do Uzbekistánu, upozornil na sebe ale podezřelým chováním.

Zadržený Rus pobýval v Evropě nelegálně přes deset let. Z pražského letiště se snažil pod falešnou identitou odcestovat do Uzbekistánu. Při letištní kontrole se ale podle policie choval podezřele a předložil náhradní ruský doklad, který vydává velvyslanectví v případě ztráty cestovního pasu. Na dokumentu nebyl žádný druh víza, které by muže opravňovalo k pobytu v EU. Policisté proto totožnost cizince ověřili v SIS a zjistili, že na něj Německo vydalo zatykač.

Systém SIS zajišťuje okamžité sdílení informací přímo všem policistům ve všech 31 připojených státech a také Europolu, Frontexu či Eurojustu. V současnosti obsahuje přes 93 milionů záznamů a je nejpoužívanějším nástrojem policejní spolupráce, loni pomohl vypátrat téměř 400 tisíc lidí a věcí. V databázi jsou hledaní lidé, pohřešovaní včetně ztracených dětí, hledané věci, ale také nežádoucí cizinci nebo cizinci, kteří mají nařízeno vycestovat.

Postupně se rozšiřují i možnosti dotazů podle otisků prstů. Česká policie už takto díky daktyloskopii identifikovala na hranicích řadu nežádoucích cizinců, které pak nevpustila na české území.

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Rusko, Německo, kriminalita, drogy, Schengen

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.