úterý 7. prosince 2021 Ambrož

Zelené a moderní. Nové náměstí Bohumila Hrabala by mělo být dokončeno do roku 2025

Do roku 2025 vznikne v Praze 8 nové náměstí. Podle vedení hlavního města by mělo být příkladem řešení městského veřejného prostoru. Náměstí vznikne v prostoru mezi stávajícím autobusovým nádražím a ulicí Na Žertvách. Předběžný rozpočet na modernizaci se pohybuje kolem 80 milionů korun.

Chodci by se nově měli dostat z Palmovky do ulice Švábky a na Rohanský ostrov

Pěší by se v Praze 8 měli nově dostat z Palmovky do ulice Švábky a na Rohanský ostrov. V plánu hlavního města je vybudovat až tři metry širokou cestu s mlatovým povrchem. Upraveno bude rovněž zanedbané veřejné prostranství mezi Palmovkou a...

Důležitou součást projektu tvoří podle vedení hlavního města zeleň a vodní prvky. Bohumila Hrabala, po němž je náměstí pojmenováno, budou v duchu poetiky jeho textů připomínat drobné instalace a zdánlivě nenápadné prvky poutající pozornost chodců.

„I díky velmi citlivému řešení na novém náměstí vznikne kultivovaný prostor pro cestující, setkávání i zákoutí pro dětské aktivity. A to celoročně, čemuž napomohou nejen zelené střechy stromů, ale také příjemné kavárny v objektu ochranného systému metra a další zastřešené prostory. Vše v přirozeném, lidském měřítku a s řadou překvapivých, hravých momentů odkazujících k Bohumilu Hrabalovi,“ říká radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09).

Architekti z ateliéru UNIT si museli poradit s řadou komplikovaných úkolů. Jedním z nich bylo napojení na podzemní tubus metra, kdy například nebylo možné osázet celou plochu nad ním zelení, a zároveň na povrchovou dopravu. Zachovány zůstanou všechny tramvajové tratě, zůstane i část autobusových linek, ovšem jako elektrobusy či trolejbusy.

„Podoba náměstí vychází zejména z návrhů samotných obyvatel. Rozloučíme se s individui, která nyní Palmovku okupují a vytvoříme zde příjemné místo pro setkávání místních. Náměstí bude konečně vypadat tak, jak si zaslouží, a ne jako prostor, kterým se ve večerních hodinách bojíte procházet,“ dodává koordinátor projektu Palmovka TEĎ Petr Pelc.

Celá realizace náměstí bude koordinována s výstavbou polyfunkčního objektu Palmovka One, který navrhli architekti ze studia Obermeyer Helika. „Přijali jsme odpovědnost za proměnu celé této části metropole. Proto už několik let neřešíme jen architekturu a poměr funkcí Palmovka One, ale i jeho okolí. Výsledkem je náměstí Bohumila Hrabala kvalitou dosahující evropských měřítek. A třeba i naše snaha o kvalitní obnovu a zpřístupnění plochy kolem unikátního objektu Libeň – dolní nádraží,“ doplňuje Kamil Hošták ze společnosti Landia Management, která je společně s Discovery Group investorem Palmovka One a společně s městskou částí Praha 8 byla zadavatelem studie nového náměstí Bohumila Hrabala.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Tisková zpráva | Foto praha.eu

Štítky Praha, Praha 8, Palmovka, náměstí Bohumila Hrabala, rekonstrukce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.