Oblíbená česká komedie Marečku, podejte mi pero!, která dodnes patří mezi nejoblíbenější snímky české kinematografie, měla premiéru 1. července 1976. Snímek podle scénáře dvojice Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak natočil režisér Oldřich Lipský. „Mareček“ navázal na oblíbené prvorepublikové studentské komedie. Před kamerou se v něm sešla také řada skvělých herců v čele Jiřím Sovákem a jeho synem Jiřím Schmitzerem, kteří si zahráli otce a syna Kroupovy.
V českých kinech na „Marečka“ od premiéry na tehdejším letním Filmovém festivalu pracujících přišlo přes dva miliony lidí – více diváků přilákaly v roce 1976 do biografů jen Spielbergovy Čelisti a komedie Jestli se rozzlobíme, budeme zlí s Budem Spencerem a Terencem Hillem.
Z filmu, který láká diváky i během četných televizních repríz, pocházejí dodnes používaná rčení. Třeba „Ze své zahrádky, pár švestiček, jestli se neurazíte“, „Nepotěšil jste mne, ani já vás nepotěším“ nebo oblíbený brouk „hrdobec“. Podobně jako tyto hlášky, tak i řada postav, a to hlavně studentů, mají svůj předobraz v reálném světě, a to ze vzpomínek autorů scénáře z doby, kdy ještě učili.
Neděle, 27. prosince 2020, 19:00
Pro svůj dar osobitého humoru byl Jiří Sovák jedním z nejoblíbenějších herců už od šedesátých let. Exceloval v komediích režiséra Václava Vorlíčka, v paměti diváků zůstává i jako jeden ze tří venkovských zedníků v bravurní komedii Zdeňka...
Do obecného povědomí vstoupila také postava snaživého Hujera ztvárněná hercem Václavem Lohniským, jednoho ze studentů večerní průmyslovky, kolem kterých se děj filmu točí. Jeho jméno se dokonce stalo v češtině synonymem pro podlézavého člověka. Legendární postavou se stal i Hliník, který se ještě před začátkem školního roku odstěhoval do Humpolce a ve filmu se vlastně vůbec neobjevil – zato v Humpolci v roce 2006 vzniklo na jeho počest muzeum HLINÍKKárium s různými předměty z filmu. Humpolec zvolili Svěrák se Smoljakem proto, že scénář filmu psali na chalupě právě blízko toho města.
Čtvrtek, 5. listopadu 2020, 20:00
Vyhublého herce s vysokým čelem a pronikavým pohledem předurčovaly k jeho postavám vesnických chudáků, intrikánů či zlodějů právě jeho vyzáblá tvář, hladce učesané vlasy nebo sevřená ústa. Asi nejvíce je Lohniský známý pro roli ctižádostivého...
Snímek se natáčel v Roudnických strojírnách a slévárnách v Roudnici nad Labem, večerní škola pak v Dušní ulici v Praze. Zajímavostí je, že zde svou úplně svou první roli ztvárnil Tomáš Holý. Jelikož se film natáčel v zimním období, tak herec, který měl hrát malého školáka, nastydl. Režisér Lipský se obrátil na svůj štáb, zda neznají někoho, kdo by byl schopný malou roli zahrát. Přihlásil se rekvizitář, který příští den dovedl na natáčení svého malého synovce Tomáše Holého. Své role se zhostil velmi přesvědčivě a dokonce během přestávek bavil celý štáb.
Čtvrtek, 10. června 2021, 16:14
Dnes odpoledne proběhla v ulici Petra Rezka v Praze 4 akce, při které se vzpomínalo na herce Tomáše Holého. V rámci této akce byla na domě s adresou Petra Rezka 3 odhalena pamětní deska. Právě v těchto místech prožil jeden z nejslavnějších...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.