Vyhublého herce s vysokým čelem a pronikavým pohledem předurčovaly k jeho postavám vesnických chudáků, intrikánů či zlodějů právě jeho vyzáblá tvář, hladce učesané vlasy nebo sevřená ústa. Asi nejvíce je Lohniský známý pro roli ctižádostivého podlézavého dělníka Hujera z komedie Marečku, podejte mi pero!. Na svém kontě má 129 filmových rolí, avšak věnoval se i divadelní režii.
Václav Lohniský se narodil 5. listopadu 1920 v Holicích. Část svého dětství prožil také v Úpici, kde studoval gymnázium. Po maturitě původně studoval bohoslovecký seminář v Hradci Králové, ale po dvou letech studia zanechal a začal svou kariéru směřovat k herectví. Na Pražské konzervatoři absolvoval obory herectví a režie.
V letech 1944–1946 byl členem souboru pražské avantgardní scény Větrník. Od roku 1945 režijně i herecky působil na jevištích školního divadla DISK a pražského Divadla mladých pionýrů (1946–1948). Na přelomu 40. a 50. let působil ve Státním divadle v Ostravě. Později odešel s Lubošem Pistoriem do Krajského oblastního divadla v Plzni, kde do konce roku 1956 nastudoval několik oper.
Od roku 1956 působil v Divadla S. K. Neumanna v Praze-Libni (dnešní Divadlo pod Palmovkou), kde byl v letech 1958–1965 také ředitelem. Jako host spolurežíroval (s Jiřím Němečkem a Jiřím Vrbou) první hudební komedii Jiřího Suchého a Jiříhi Šlitra s názvem Člověk z půdy uvedenou v Divadle Semafor v říjnu1959.
Veřejnosti je Lohniský známý především jako filmový herec. K jeho nejznámějším rolím patří postava Hujera z české komedie Marečku, podejte mi pero!, jehož dialogy jsou dnes již legendární. Diváci si jej také pamatují jako Smrťáka z pohádky Dařbuján a Pandrhola nebo jako docenta Chocholouška z komedie Jáchyme, hoď ho do stroje!. Jednou si také zkusil filmovou režii a natočil hořkou komedii Panenství a kriminál (1969).
Vynikajícímu herci se stala osudnou jeho poslední role. Když při natáčení filmu Krakonoš a lyžníci 18. února 1980 nesl do kopce lyže, aby natočil jednu z scén, postihl ho třetí infarkt, který byl tak silný, že herci by nepomohl ani okamžitý zásah zdravotníků. Shodou okolností byl s Lohniským v tuto chvíli dnes známý režisér Zdeněk Troška, který dělal filmu asistenta režie. Hrob známého herce se nachází na pražských Olšanských hřbitovech.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.