středa 16. června 2021 Zbyněk

Tomáši Holému byla dnes v Praze odhalena pamětní deska. Byl jsem tu rád, stojí na ní

Dnes odpoledne proběhla v ulici Petra Rezka v Praze 4 akce, při které se vzpomínalo na herce Tomáše Holého. V rámci této akce byla na domě s adresou Petra Rezka 3 odhalena pamětní deska. Právě v těchto místech prožil jeden z nejslavnějších československých dětských herců většinu svého života.

Tomáš Holý se do povědomí veřejnosti dostal díky filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, který zpracovala režisérka Marie Poledňáková. Neodmyslitelně spjatý je Tomáš také s filmem Jak dostat tatínka do polepšovny. Už předtím se však Tomáš Holý objevil i v úspěšném snímku Marečku, podejte mi pero! a dětském filmu Ať žijí duchové. Mezi další jeho filmy patřilo například Setkání v červenci nebo Za trnkovým keřem.

Tomáš Holý se nakonec sám rozhodl v herecké kariéře nepokračovat a další role odmítal. Svých dvaadvacátých narozenin se nedožil, tragicky zemřel při autonehodě ve voze, který sám řídil. S ulicí Petra Rezka však Tomáše Holého pojí téměř celý jeho život. Ve dvou letech se s rodiči přistěhoval do Nuslí a i po rozvodu a odchodu otce tam zůstal se svou matkou.

Iniciátorem aktivity a zároveň autorem konceptu desky je Ota Kars, výtvarnicí pak Kristýna Plíhalová. „Naše městská část s radostí podpořila Iniciativu Nuselské party, která vzpomíná na jednoho z našich nejslavnějších mladých herců. Jako obyvatel Prahy 4 a za své filmové dílo si Tomáš Holý jistě zaslouží pamětní místo, kam na něj budou lidé moci chodit vzpomínat,“ uvedl místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09).

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Ivo Spisar

Štítky film, herec, Tomáš Holý, Nusle, pamětní deska, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Míla Fialová

Doporučuji autorovi, aby si to po sobě přečetl, než to publikuje. Paní Poledňáková je Marie.

čtvrtek, 10. června 2021, 20:06

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.