pondělí 14. června 2021 Roland

Podle statistiků kvůli pandemii skokově vzrostlo nakupování přes internet

Lidé v důsledku pandemie koronaviru stále více využívají internet. Kvůli omezení kontaktů také více telefonují, využívají sociální sítě či častěji sledují placená videa. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) nejviditelnější rozmach zaznamenalo nakupování přes internet. Zatímco do roku 2019 rostl podíl nakupujících na internetu více méně stabilním tempem, mezi lety 2019 a 2020 vzrostl tento podíl skokově, a to z 39 procent na 54 procent, uvedli statistici.

Četnost nákupů přes internet se meziročně zvýšila

Z Čechů, kteří nakoupili v e-shopech v posledních třech měsících, uvedlo 30 procent, že nakoupilo pouze jednou nebo dvakrát. Dvě pětiny pak nakoupily třikrát až pětkrát, a 30 procent šestkrát nebo vícekrát. Četnost nákupu se podle statistiků meziročně zvýšila.

Nejčastější kategorií zboží, kterou lidé na internetu nakupují, je oblečení, obuv a módní doplňky. Loni si něco z této kategorie nakoupilo 30 procent lidí starších 16 let. Druhým nejčastěji nakupovaným druhem zbožím byla kosmetika, tu si nakoupilo on-line 14 procent lidí. Třetí nejčastější nakupovanou kategorií byly filmy a hudba, včetně placeného streamingu. Něco z této kategorie si objednalo přes internet rovněž 14 procent osob.

Česko se nachází nad průměrem EU v nakupování potravin přes internet

Přes 13 procent nakupovalo na internetu potraviny a nápoje. Tyto služby využívali podle statistiků především obyvatelé velkých měst, kde je dovoz potravin přes internet snadno dostupný. „V případě nakupování potravin a nápojů přes internet se Česko nachází nad průměrem Evropské unie, hned za sousedním Německem,“ podotkl ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ Martin Mana. Narůstající zájem o nákup potravin přes internet byl podle statistiků mimo jiné způsoben zavřením škol a přesunem mnoha pracovníků na home office, což vedlo například k větší spotřebě potravin v domácím prostředí.

Pandemie se podepsala i na tom, že Češi na internetu častěji vyhledávali témata související se zdravím. V loňském druhém čtvrtletí tak například činila polovina mužů starších 16 let, téměř dvojnásobek oproti roku 2015. V případě žen informace o zdraví na internetu vyhledávaly dvě třetiny z nich. V obou případech je to nad unijním průměrem.

Roste obliba internetového bankovnictví

V Česku roste také obliba internetového bankovnictví, které používají již dvě třetiny dospělých. Jde o výrazně vyšší podíl než v případě všech sousedních zemí. V rámci zemí EU je Česko na nadprůměrném sedmém místě.

Z údajů ČSÚ vyplývá, že loni bylo v Česku bez internetu již jen 18 procent českých domácností, převážně seniorů. „Minulý rok se v Česku k internetu připojovalo denně 75 procent dospělých osob. Ve věkové kategorii 16 až 44 let bylo on-line každý den dokonce 95 procent z nich,“ uzavřel předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, EU, internet, komunikace, trh, koronavirus, statistiky, 2020

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.