pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Filmová přehlídka i pietní akce. Tento týden si Praha připomíná Miladu Horákovou

Praha si tento týden bude připomínat 70. výročí úmrtí Milady Horákové. V pátek 26.6 se uskuteční několik pietních akcí a například v holešovickém kině BIO OKO běží filmová přehlídka věnovaná snímkům s tematikou zločinů komunismu.

Tento týden je v Praze ve znamení Milady Horákové. V ulici pojmenované po oběti komunismu jsou vyvěšené plakáty s její podobiznou. V pátek proběhne pietní akce u jejího památníku před infocentrem Prahy 7. Další pietní shromáždění se bude konat tentýž den v 16 hodin u symbolického hrobu Milady Horákové na Vyšehradském hřbitově. Taktéž probíhá filmová přehlídka v holešovickém kině BIO OKO.

Pietní akce a filmová přehlídka na Praze 7


V pátek 26.6 se v 10 hodin uskuteční před památníkem Milady Horákové ve stejnojmenné ulici u infocentra Prahy 7 pietní akce. 

Filmy v BIO OKO reflektují téma politických procesů a komunistické ideologie 20. let 50. století.  „Připomínáme si stovky zavražděných v procesech nebo zastřelených na hranicích, tisíce zemřelých ve vězení, statisíce uvězněných pro své názory nebo vyhnaných ze země.,“ okomentoval nadcházející akce starosta Prahy 7 Jan Čižinský. „Je třeba si tyto počty opakovat, abychom nedopustili, že se něco podobného stane znovu,“ dodal starosta. Obdobný názor má i pamětnice Eva Netuková: „Na zločiny komunismu, stejně jako nacismu, by se nemělo zapomenout nikdy a měly by se připomínat každý rok. To, že se něco stalo dávno přeci neznamená, že se to nestalo vůbec.“

Filmová přehlídka v BIO OKO začíná v pondělí v 10 hodin filmem Jen o rodinných záležitostech.

Pokračuje ve středu baladou Rudolfa Hrušínského s názvem Tichá bolest, taktéž v 10 hodin.

Jako předposlední film, v pátek, opět v 10 hodin dopoledne bude promítaná komedie Vracenky režiséra Jana Schmidta.

Filmový festival bude završený v Den památek obětí komunistického režimu, tedy v sobotu 27.6 filmovým záznamem operního zpracování soudního procesu s Miladou Horákovou z Národního divadla v Praze. „Doktorka Milada Horáková šla vstříc tomu nejkrutějšímu osudu s hlavou vztyčenou. Věřím, že pro mnohé z nás je dodnes velkou inspirací nejen v těžkých životních chvílích“ řekla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.

Dopolední akce jsou zdarma, sobotní promítání je za 70 korun.

Pietní akce na Praze 2, výstava a výzva městské části

Klub Milady Horákové pořádá k uctění její památky pietní shromáždění na Vyšehradském hřbitově. Pieta se uskuteční v pátek 26.6 ve čtyři hodiny odpoledne u symbolického hrobu Milady Horákové na Vyšehradském hřbitově.

Městská část Praha 2 vyzývá své občany k účasti na uctění památky zavražděné Milady Horákové ve dnech 22.6 až 4.7. V týdnu 22.6 až 27.6 mohou občané, instituce i samosprávy sdílet obrazové materiály a celou tuto výzvu na sociálních sítích. Ve dnech 26 a 27.6 mohou občané této městské části vyvěsit černý prapor a ve stejné dny mohou také využít obecní rozhlas Prahy 2 k odvysílání své pietní audiokoláže k připomenutí justiční vraždy. Po celé období 22.6 až 4.7 mohou občané dle svých možností vyvěsit vizuál Zavražděna komunisty v podobě banneru, plakátu a podobně. Materiály k vyvěšení jsou dostupné na webu dekomunizace.cz

V prostorách prvního patra Úřadu městské části Praha 2 probíhá výstava Klubu Milady Horákové. Výstava trvá do konce června.

Pamětní bankovka s Miladou a kniha o její rodině

Muzeum cenných papírů vydává pamětní bankovku s portrétem Milady Horákové. Jejím autorem je grafik Matej Gábriš. Tato bankovka volně spadá do řady sběratelských bankovek OBĚTI KOMUNISMU.

Nakladatelsví Zeď vydává publikaci Jdu s hlavou vztyčenou, která vznikla na základě rozhovorů jejího autora Daniela Anýže s Janou Kánskou, dcerou Milady Horákové.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Štítky Milada Horáková, komunismus, Praha 7, kino

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.