středa 7. prosince 2022 Ambrož

Piráti a Praha Sobě zaslali Spolu návrh na vznik koalice. Nabídli křeslo primátora

, aktualizováno 27. října 2022, 12:18

Piráti a hnutí Praha Sobě zaslali Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) návrh na vytvoření koalice na pražském magistrátu. V 11členné radě nabídli Spolu pět míst včetně pozice primátora, který by měl v radě právo veta.

Sdělila to mluvčí pražských Pirátů a poradkyně primátora Martina Vacková. Piráti a Praha Sobě vytvořili Alianci stability, podle níž v povolebních vyjednáváních chtějí postupovat výlučně společně.

Spolu již nabídla koalici Pirátům a hnutí STAN, Piráti ji však odmítají, pokud se na ní nebude podílet Praha Sobě. Volby v Praze vyhrálo Spolu před druhým hnutím ANO a třetími Piráty.

„Přijměte prosím naši nabídku k okamžitému jednání o utvoření dlouhodobě stabilní koalice demokratických stran na pražském magistrátu pro celé volební období. Jsme připraveni s vámi okamžitě a bez odkladu jednat o proporčně vyváženém a vůli voličů odpovídajícím zastoupení v radě hlavního města a dalších orgánech," píše se ve výzvě.

Spolu má s hnutím STAN, se kterým vyjednává o programových shodách, v 65členném zastupitelstvu 24 mandátů, což je stejně jako Aliance stability, tedy Piráti a Praha Sobě. Posledně dvě zmíněné strany v nabídce respektují nárok Spolu na obsazení postu primátora včetně jeho práva veta. „Primátor má ze zákona právo veta, takže není prakticky možné, aby radou prošlo rozhodnutí, se kterým nesouhlasí," píše se v nabídce.

Spolu prosazuje od začátku povolebních vyjednávání ustavení koalice na půdorysu té vládní, tedy s Piráty a STAN. Účast Prahy Sobě v koalici odmítají, přestože s ní několikrát jednali, a to včetně tzv. programových týmů. Zároveň zástupci Spolu uvedli, že pro Piráty zůstávají dveře do koalice otevřeny, pokud by se rozhodli z aliance vystoupit.

Nabídku aliance dnes Spolu nepřijala. „Z výzvy, kterou jsme obdrželi od Pirátské strany, vyplývá, že Pirátská strana nechce uzavřít koalici na vládním půdorysu, tedy ze stran Spolu, Piráti a STAN, a dávají tak přednost spolupráci s Prahou Sobě. Koalice Spolu bude nadále pokračovat v jednání s kolegy ze STAN a připravovat návrh koaliční smlouvy," uvedla mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová.

Koalice Spolu po letošních komunálních volbách v Praze získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Koláž Drbny

Štítky volby, Piráti, Spolu, STAN, Praha Sobě, magistrát

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.