Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní měli zaměstnanci větší přehled, plánuje také podzimní nácvik pro všechny studující a zaměstnance na krizové situace. V rozhovoru to řekla děkanka fakulty Eva Lehečková. Dodala, že se také pracuje na podrobné bezpečnostní analýze hlavní budovy na náměstí Jana Palacha, ze které vyplynou další opatření a doporučení.
„Věc, která se chystá, je konkrétní nácvik pro krizové situace všech studujících a zaměstnanců z hlavní budovy. Ten se ale uskuteční až v raném podzimu, protože je potřeba ho dobře připravit, aby byl skutečně účinný," uvedla Lehečková. Dodala, že za sebou mají bezpečnostní proškolení všech zaměstnanců a vedoucích pracovníků na fakultě.
Lehečková řekla, že bude v hlavní budově fakulty do konce března posílena bezpečnost. Škola má podle děkanky na letošní rok vypracovaný podrobný plán konkrétních kroků, který vypracoval expert Univerzity Karlovy Zdeněk Kalvach a bezpečnostní odbor Univerzity Karlovy. Už se stihla zavést opatření, která nevyžadovala výběrová řízení, například kontroly kamer či výcvik odpovědných specializovaných zaměstnanců, aby byli schopni reagovat v případě jakékoliv situace, uvedla děkanka. „Také připravujeme projekt, který by měl změnit podobu vrátnice a zlepšit přehlednost a podobně. Projekt se bude řešit tři roky, takže úprava bude postupná," řekla Lehečková.
Kalvach pak podle Lehečkové připravuje podrobnou analýzu hlavní budovy fakulty, ze které mají vzejít konkrétní opatření a postupy v krizových situacích.
Pondělí, 19. února 2024, 13:00
Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dnes začíná letní semestr. Po prosincové tragédii, při které střelec v sídle fakulty zabil 14 lidí, poté i sebe a dalších 25 lidí zranil, se studenti a zaměstnanci fakulty vrací k akademickému životu v...
V uskutečněných školeních pro studenty fakulta zejména vysvětlovala, z jakých odborných pozic nebo zkušeností vychází ve svých opatřeních. „Proč nevolíme cestu bezpečnostních rámů, proč jsou rámy komplikované, proč chce univerzita zůstat otevřenou akademickou institucí? A může jí zůstat a posílit bezpečnost jinými prostředky?" uvedla Lehečková několik otázek, kterými se školení se studujícími zabývala.
Právě rámy podle Lehečkové mohou vyvolávat falešný pocit bezpečí, fakulta chce naopak vést studenty k porozumění celkovému konceptu bezpečnosti, například vzděláním v první pomoci či nácviky krizových situacích. „To je něco, z čeho si můžeme brát do budoucna ten skutečný pocit bezpečí," dodala.
Studenti a zaměstnanci fakulty podle Lehečkové už většinově nepotřebují bezprostřední krizovou intervenci. „Spíše se potřebují soustředit na obnovu normálního provozu, života a studia, v nějakém ohledu udělat pomyslnou čáru za tou událostí," řekla.
Pátek, 5. ledna 2024, 07:00
Hlavní budova Filozofické fakulty, kde 21. prosince útočník zastřelil 14 lidí, musí projít opravami za několik milionů korun. Tuto částku si vyžádájí jen samotné opravy nebo výměny dveří. I přes to začnou některá patra využívat pro výuku v letním...
Budova je nyní otevřená kromě čtvrtého patra, které bylo při policejním zásahu proti pachateli nejvíc poškozeno. Podle Lehečkové jdou opravy podle harmonogramu a plánují tam výuku vrátit v zimním semestru.
Nadační fond Univerzity Karlovy, který po střelbě vyhlásil sbírku, pozůstalým rodinám plánuje vyplatit 30 milionů korun, k 18. březnu jim vyplatil 8,15 milionu korun. U dalších se specifikují podmínky a uzavírají smlouvy. Zraněným rozdělil fond 1,5 milionu korun, čtyři miliony vyčlenil na psychosociální podporu. V lednu fond rozdělil pozůstalým rodinám sedm milionů korun na poslední rozloučení.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.