Počasí dnes24 °C, zítra24 °C
Sobota 10. června 2023  |  Svátek má Gita

Na pražských radnicích visí romské vlajky. Připomínají Den romského holocaustu

Radnice některých městských částí dnes vyvěsily romskou vlajku. Například Praha 7 nebo Praha 8 si tak dnes připomínají mezinárodní Den romského holocaustu. V noci z 2. na 3. srpna 1944 došlo k tragické události, kdy nacisté zavraždili poslední vězně z takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi-Březince.

Podle nacistické rasové ideologie neměli právo na život Židé, ale ani další menšinové skupiny osob, mezi které patřili především lidé s postižením a Romové a Sintové, kteří se s označením rasoví cikáni a míšenci stali oběťmi systematického pronásledování na základě rasy s cílem genocidy. Romové stejně jako Židé končili buď v koncentračních táborech, kde otrocky pracovali často až k smrti, nebo rovnou v plynových komorách.

„Dne 2. srpna 1944 odjely z Auschwitz-Birkenau poslední dva transporty Romů. Více než 900 mužů do Buchenwaldu a 490 žen do koncentračního tábora Ravensbrück. Děti a staří a nemocní Romové, asi 3000 lidí, kteří už nestáli nacistům ani za transport, bylo zavražděno v plynových komorách. Historie takzvaného cikánského tábora, ve kterém byli vězněni i Romové z protektorátu, se uzavřela,“ popsal situaci spisovatel Jiří Padevět.

„Vlajka připomíná tragickou noc z 2. na 3. srpna 1944, kdy Němci zavraždili přes tři tisíce Romů a Sintů v koncentračním táboře Osvětim – Březinka,“ vysvětlil na sociálních sítích Osmičky starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

„Mezi zavražděnými vězni byli především starci, nemocní, ženy a děti. U příležitosti památného dne romského holokaustu proto na radnici Prahy 7 vlaje romská vlajka,“ píše se na webu Prahy 7.

Ohodnoť článek

Foto Praha 7

Štítky Den romského holocaustu, vlajky, Romové, Praha, Auschwitz, holokaust, Jiří Padevět, Ondřej Gros, ODS, Koncentrační tábor Buchenwald, Koncentrační tábor Ravensbrück

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Tomáš Sacher

Co to zase je. O cikány, ukrajince , buzeranty atd. to se vláda stará, ale na norální českou populaci z vysoka sere. Aber es kom der tag

Pondělí, 8. srpna 2022, 11:57

Martin Vaněk

Kdy už se najde alespoň jeden statečný, který ty cikánské hadry sundá? Cikáni žádnou vlajku neměli, nemají a mít ani nebudou, a to z prostého důvodu - museli by mít totiž vlastní stát... Havloidní Chátra 77 nás už dvaatřicet let rozděluje, jen aby mohla krást; je načase zrušit veškeré (nejen) cikánské ziskovky, zavést sociální kredity, a přestat vyživovat asociály, mj....

Úterý, 2. srpna 2022, 19:13

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.