pondělí 23. května 2022 Vladimír

Silvestr se blíží. Stovky policistů budou v ulicích Prahy kontrolovat dodržování bezpečnosti a vládních nařízení

Během silvestrovských oslav budou v ulicích Prahy dohlížet na bezpečnost stovky policistů z pořádkové, kriminální, dopravní a cizinecké služby, antikonfliktního týmu, speciální a krajské pořádkové jednotky. Ti budou kromě bezpečnosti dohlížet také na dodržování veřejného pořádku a nařízení vlády. Policistům budou pomáhat i strážníci Městské policie hlavního města Prahy.

Policie bude dohlížet na bezpečnost

V Praze budou na přelomu roku znovu platit mimořádná dopravní a bezpečnostní opatření. „Na Silvestra a na Nový rok platí i letos zákaz používání pyrotechniky v různých částech metropole,“ připomíná policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Fanoušci pyrotechniky musejí mít na pamětí, že její používání pro zábavu, má svá přísná pravidla. „Upozorňujeme, že i několik vteřin neopatrnosti může zcela změnit váš život, i život lidem ve vašem okolí. Při používání pyrotechniky pravidelně dochází k řadě velmi tragických případů poškození zdraví i majetku s rozsáhlými důsledky pro osoby, které je zavinily. Smrt, devastující zranění, těžké popáleniny, požár, to vše způsobuje pyrotechnika,“ popisuje mluvčí a dodává, aby lidé používali pyrotechniku s rozumem a se vší opatrností.

Do Prahy přijede oslavit příchod nového roku až šedesát tisíc lidí. Připraveni jsou záchranáři i policisté

Do hlavního města by na silvestra mohlo podle městské firmy Prague City Tourism (PCT) dorazit na 60 tisíc návštěvníků, což je výrazně méně než v době před pandemií covidu-19. Sdělila to mluvčí PCT Klára Malá. Přestože lidí bude v ulicích zřejmě...

Jak předejít zranění při používání pyrotechniky?

  • nakupovat pyrotechniku ve stálých prodejnách, nikoli u stánků na tržišti, i když zboží u stánků splňuje všechny podmínky k prodeji, vlhkost a mráz ho může poškodit a znehodnotit
  • nekupovat zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce nebo dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti
  • výrobky kupovat jen v původním balení výrobce, pokud je zboží přebalené, je lepší je nekupovat
  • při používání se vždy řídit návodem
  • při manipulaci s pyrotechnikou nemířit na sebe ani na druhé
  • s pyrotechnikou nemanipulovat v opilosti, odpalovat by ji měl střízlivý člověk
  • v žádném případě nepoužívat amatérsky vyrobené různé pyrotechnické předměty
  • kupované výrobky se nesnažit doma ještě vylepšit, riziko úrazu je příliš velké
  • pyrotechniku nesvěřovat do rukou dětem
  • rodiče by měli dětem na Nový rok zakázat sbírat nevybuchlé petardy, měli by je poučit o tom, že na takové předměty by neměly sahat

Nezapomeňte na zákaz používání pyrotechniky v Praze. Podívejte se, na jaká místa se vztahuje

Už více než rok platí v Praze zákaz používání pyrotechniky na většině míst v centru města a například na náplavkách, v parcích nebo v blízkosti nemocnic a sociálních zařízení. Hlavní město proto teď před silvestrovskými oslavami apeluje na...

Hračka se může změnit na skutečnou bombu

Policejní mluvčí zdůrazňuje, že většina úrazů bývá způsobena nesprávnou manipulací s pyrotechnikou. „Proto je třeba vždy postupovat dle návodu. Při nákupu je lepší se vyhnout pochybným prodejcům a zajít třeba do velkého obchodního domu, kde je větší záruka, že se zde nebude prodávat neschválené nebo závadné zboží. Nelegálně dovážené a neověřené zboží a rovněž tak amatérsky vyráběná pyrotechnika může být velmi nebezpečná. Z hračky se může změnit na skutečnou bombu. Nebezpečí úrazu může hrozit také na hromadných oslavách na náměstích a podobných místech, kam si lidé pyrotechniku přinesou a odpalují jí přímo na těchto místech. Malé děti a domácí zvířata by lidé na tyto atrakce z důvodu bezpečnosti neměli brát s sebou,“ vysvětlila Siřišťová.

Dělení pyrotechniky podle kategorií:

Do kategorie F1 patří velmi málo nebezpečné výrobky, prodejné osobám starším 15 let. Je třeba dodržet bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů a lidí zpravidla minimálně 1 metr (Na bezpečnou vzdálenost nesmí úroveň hluku přesáhnout 120 dB). Nepatří sem petardy, baterie petard, zábleskové petardy a baterie zábleskových petard. Bouchací kuličky nesmí obsahovat víc než 2,5 mg třaskavého stříbra. Patří sem i výrobky, které lze za dodržení návodu použít pouze uvnitř obytných budov.

V kategorii F2 jsou zařazeny málo nebezpečné výrobky, prodejné osobám starším 18 let. Bezpečná vzdálenost činí zpravidla minimálně 8 metrů. Tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití na omezených plochách.

Do kategorie F3 patří výrobky, představující středně velké nebezpečí. Jsou prodejné osobám starším 21 let. Bezpečná vzdálenost činí zpravidla minimálně 15 metrů. I tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití na otevřených prostranstvích.

Do kategorie F4 patří výrobky, představující velké nebezpečí. Používat je mohou pouze osoby s osvědčením o odborné způsobilosti pro zacházení s pyrotechnickými výrobky, které vydává Český báňský úřad, jako správní orgán v oblasti výbušnin.

Policisté radí lidem, kteří se chystají používar pyrotechniku, aby pečlivě dodržovali vše potřebné. „Policie České republiky proto občanům doporučuje používat pouze schválené výrobky, pozorně si přečíst návod k použití, dodržovat zásady pro bezpečnou manipulaci s pyrotechnikou a činit všechna potřebná opatření, k tomu, aby nedošlo ke zranění osob nebo škodám na majetku,“ uzavřela Siřišťová.

Ohodnoť článek

Foto repro YouTube

Štítky silvestr, oslavy, Nový rok, policie, bezpečnost, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.