středa 7. prosince 2022 Ambrož

Chystáte se o Dušičkách na hřbitov? Ty pražské budou o víkendu otevřené do 18 hodin, v pondělí a v úterý o hodinu déle

O nadcházejícím víkendu budou pražské hřbitovy, o které se stará Správa hřbitovů (SPH), otevřeny od 8 do 18 hodin. V pondělí 1. listopadu a v úterý 2. listopadu pak bude jejich otevírací doba o hodinu prodloužena. Uvedla to mluvčí SPH Oldřiška Dvořáčková. SPH, která je příspěvkovou organizací hlavního města, spravuje 32 pohřebišť.

„Neodkládejte návštěvu hřbitovů na pozdní odpolední a večerní hodiny“

Apelujeme tak jako v minulosti na veřejnost, aby návštěvu hřbitovů neodkládala na pozdní odpolední a podvečerní hodiny,“ uvedla Dvořáčková.

Důvodem varování je to, že hřbitovy ve správě SPH nejsou s výjimkou hřbitova na Vyšehradě a Malostranského hřbitova osvětlené. Lidem tak může hrozit úraz. Ze stejného důvodu je v podzimních a zimních dnech upravena i otevírací doba areálů. Hřbitovy ve správě SPH budou lidé od 3. listopadu do konce února 2022 moci navštívit v čase od 8:00 do 17:00.

Ke zvýšené opatrnosti při pohybu v areálech hřbitovů nabádá SPH rovněž v souvislosti s následky prudkého větru, který Prahu zasáhl ve čtvrtek 21. října. Platí to obzvláště pro Olšanské hřbitovy, kde bylo podle Dvořáčkové pádem stromů a větví zasaženo zhruba 40 lokalit. Provoz padesátihektarového hřbitova nicméně omezen nebyl a neplánuje se ani na Dušičky. Nejvíce postižená místa jsou podle informací na webu SPH označená červenobílou páskou.

Pozor na vítr. V areálu Olšanských hřbitovů spadlo při tom minulém 16 stromů

Následkem větrné kalamity spadlo v areálu Olšanských hřbitovů 16 vzrostlých stromů, řada dalších utrpěla poškození, kdy praskly kmeny a popadaly větve. Na likvidaci škod nyní pracují zaměstnanci SPH a městské organizace Lesy hlavního města Prahy, informovala Dvořáčková.

Pražští strážníci budou zvýšenou kontrolu na hřbitovech a v jejich okolí zajišťovat od čtvrtka 28. října do neděle 7. listopadu v denních i nočních hodinách. „Do kontrol se zapojí jak strážníci okrskáři, pěší a motohlídky, tak psovodi a strážníci na koních,“ uvedla pražská městská policie na webu. Strážníci doporučili, aby lidé nechodili na hřbitov sami, nenavštěvovali hřbitovy krátce po otevření objektu a krátce před jeho uzavřením a nevzdalovali se od svých tašek a kabelek, ve kterých mají osobní věci.

V Praze je podle údajů Správy pražských hřbitovů 70 pohřebišť. Správa pražských hřbitovů pečuje o 32 lokalit. Další patří pod jednotlivé městské části nebo je spravuje církev. Mezi největší hřbitovy patří Olšany nebo Ďáblický hřbitov.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto

Štítky ČR, správa, policie, Praha, Dušičky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.