Počasí dnes10 °C, zítra15 °C
Úterý 19. března 2024  |  Svátek má Josef
Bez reklam

Nástěnnou malbu za 200 tisíc někdo přemaloval. Oprava údajně není řešení

V polovině června letošního roku vznikla v Seifertově ulici na pražském Žižkově nástěnná malba v rámci projektu MuralArt UM, který vznikl na podporu současného umění ve veřejném prostoru. Zhruba o měsíc později však byla nástěnná malba, jejíž realizace stála zhruba 200 tisíc korun a trvala deset dní, poničena. Na zeď od té doby přibývají další tagy a drobné nápisy a případ od července řeší policie. „Myslíme, že je to hlavně lokalitou, charakterem zdi i okolí,“ hledají příčiny poničení svého díla autoři.

Dílo za 200 tisíc korun někdo přemaloval

Nástěnná malba, jejímž tématem je abstraktní plán Prahy, vznikla nedaleko hlavního nádraží v Seifertově ulici na Žižkově v rámci projektu MuralArt UM v polovině letošního června. Zhruba o měsíc později, někdy v průběhu července, byla nástěnná malba zničena, někdo ji přemaloval nápisy a od té doby na ní vzniká další množství menších obrazců a tagů.

Dílo vzniklo na základě vyzvané soutěže MuralArt UM, kde byl nastaven finanční limit pro realizaci na asi 200 tisíc korun. „Dílo bylo financováno v rámci programu dočasných intervencí ve veřejném prostoru Umění pro město, které spravuje Galerie hlavního města Prahy. Tento konkrétní projekt MuralArt UM dostal také speciální finanční podporu od Magistrátu hlavního města Prahy na podporu umění ve veřejném prostoru v době pandemie,“ vysvětlila pro Pražskou Drbnu asistentka programu Umění pro město Galerie hlavního města Prahy Anna Gümplová.

V Praze vznikla další nástěnná malba. Abstraktní plán Prahy mohou lidé obdivovat na Žižkově

Nástěnné malby v Praze rostou v posledních týdnech jako houby po dešti. Další mural vznikl v Seifertově ulici na Žižkově u hlavní vlakového nádraží. Jedná se o projekt MuralArt UM, který vznikl loni na podporu současného umění ve veřejném prostoru...

„Ilegální graffiti spot jsme přemalovali na schválený vizuál, což někoho znechutilo“

Na muralu pracovala dvojice streetartistů známých pod uměleckými pseudonymy Obras a Akrobad asi deset dní. „Situaci jsme začali řešit ihned po poničení muralu především s autory,“ říká Gümplová. Oba autoři se shodli, že důvodů, proč někdo jejich dílo zničil, může být víc.

„Myslíme, že je to hlavně lokalitou, charakterem zdi i okolí. Zeď i průchod byly ilegální graffiti spot a my jsme ho přemalovali na čistý, ofiko schválený vizuál, což logicky někoho znechutilo a měl chuť se proti tomu vymezit formou, která mu je vlastní,“ uvedli autoři Obras a Akrobad pro Pražskou Drbnu. Ani jeden z autorů není v malování na velkých plochách úplným nováčkem, několik zdí malovali v Plzni, jednu v Chicagu.

Silná témata jdou ze mě a nápadů mám spoustu, říká pražský umělec ChemiS

ChemiS je třiatřicetiletý umělec, který v Praze žije od vysoké školy. Říká o sobě říká, že s cílem vyvolat u lidí úsměv i zamyšlení cestuji napříč světem se sprejem v ruce. Přečtěte si rozhovor, ve kterém je řeč o nejsilnějších dílech, ale i o...

Přemalovávání není běžnou praxí

Přemalovávání nástěnných maleb, které jsou oficiálně schválené a legální, rozhodně v graffiti komunitě není běžnou praxí. „Můj názor je, že za přemalováním může být něco osobního nebo je to tou lokací, ktera je v blízkosti hlavního nádraží, kde writeři mají svoje teritorium. Najít balanc mezi tím, která zeď se ke streetartu hodí a nebude trnem v oku writerům, kteří tak přijdou o svou plochu, je složité,“ vysvětlil pro Pražskou Drbnu uznávaný graffiti umělec ChemiS.

Podle ChemiSe je nesmysl používat muraly k potírání nelegálního graffiti. „Někdo to tak může brát a snaží se tento princip aplikovat. Můj názor je, že využívat něco, co ve velké míře z graffiti vzniklo, tedy street art, k potíráni nelegálního graffiti, je nesmysl a zbytecně to probouzí mezi lidmi z těchto komunit nevraživost. Muraly by měly vznikat ideálně na nových plochách,“ řekl ChemiS a dodal, že i jeho rozpracovaná malba se jednou stala terčem jiného writera. „Tehdy jsem byl pěkně vytočený a dotyčného mám na blacklistu. Ale zpravidla moje malby přežívají netknuté. To musím třikrát zaťukat.“

V Praze vzniká největší nástěnná malba. Rád maluju obyčejné lidi, říká David Strauzz

Na budově Tesly v pražských Holešovicích v těchto dnech vzniká velkoplošná nástěnná malba, jejímž autorem je kanadský umělec žijící a tvořící v Praze David Strauzz. David na portrét ženy použije speciální barvy, které umí čistit okolní vzduch...

„Zeď opravovat nebudeme a necháme ji žít organickým městským životem“

Primárním účelem muralů, které se tvoří v rámci Umění pro město, podle Gümplové není, aby se předcházelo tagování. „Jedná se o podporu umění ve veřejném prostoru, v tomto případě velkoplošných venkovních maleb.“

V tuto chvíli se o případ podle Gümplové zajímá policie, která však pachatele od července nevypátrala. Zpětné přemalování zeď v nejbližších měsících nečeká. „V tuto chvíli zeď opravovat nebudeme a necháme ji žít organickým městským životem. Po dlouhých debatách a důkladném zvážení jsme dospěli k rozhodnutí, že další finanční investice do opravy díla nejsou řešením. Je velmi pravděpodobné, že by opravené dílo bylo poničeno znovu,“ přiznává Gümplová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto

Štítky mural, nástěnná malba, Seifertova, Žižkov, graffiti, Obras, Akrobad, Praha, umění, veřejné prostranství, projekt, Anna Gümplová, současné umění, Galerie hlavního města Prahy, Drbna.cz, policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nástěnnou malbu za 200 tisíc někdo přemaloval. Oprava údajně není řešení  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.