Praha 1 vydala prohlášení, v němž nesouhlasí se záměrem pražského magistrátu prodloužit pronájem pozemku U Bulhara. Zde nevládní organizace NADĚJE již od roku 2007 provozuje denní centrum pro lidi bez domova. Podle centra je však tento přístup krajně nešťastný, a to zvláště v době pandemie, kdy je pomoc pro lidi potřebná více než kdy jindy.
Podle ředitele pražské pobočky centra NADĚJE Daniela Svobody pozemek pražského magistrátu neleží na území Prahy 1, nýbrž v Praze 2, a to přímo pod mostem Severojižní magistrály.
„Ve stavbě z obytných buněk poskytujeme pomoc lidem, kteří nemají střechu nad hlavou. Do Nízkoprahového denního centra U Bulhara přicházejí sami, za pomoci terénních pracovníků, nebo přicházejí z nemocnice se zprávou „propuštěn do domácího léčení“. Nabízíme jim sprchu, praní prádla, ošacení, sociální poradenství a zdravotní ošetření,“ uvedl ředitel Svoboda.
Svoboda dodává, že zdejší organizace lékařů jsou mimořádně důležité. Jde totiž o jediné ordinace praktického lékaře, stomatologa a gynekologa pro lidi bez domova v Praze.
Úterý, 16. března 2021, 08:00
I přes kritiku městské části Prahy 1 plánuje pražský magistrát prodloužit nájem dennímu centru pro lidi bez domova organizace Naděje, která se nachází vedle křižovatky U Bulhara, uvedla dnes pražská radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha...
„Loni jsme zde ošetřili více než jeden a půl tisíce lidí. Můžeme tak mimo jiné chránit město před rizikem šíření infekčních a parazitárních onemocnění, kterých léčíme několik set ročně,“ dodal Svoboda.
Centrum NADĚJE souhlasí s částí prohlášení Prahy 1, která vyzývá k systémovému řešení problematiky bezdomovectví v Praze. To však podle NADĚJE neznamená zánik tohoto strategicky důležitého denního centra, které se nachází u hlavního nádraží, ale vznik více denních center, jelikož jich v metropoli je pro lidi v nouzi nedostatek.
„Lidé bez domova nejsou u hlavního nádraží kvůli NADĚJI. Je to přesně naopak: NADĚJE je zde kvůli tomu, že lidé bez domova ve všech městech na světě se přirozeně koncentrují v blízkosti nádraží a centra. Tato místa jim skýtají nejlepší možnosti přežití. Vždy bude nutné, aby u hlavního nádraží středisko pomoci bylo. Pomoc lidem bez domova má smysl poskytovat tam, kde lidé bez domova jsou,“ řekl Svoboda.
Podle ředitele NADĚJE ukazují zkušenosti ze zahraničí fakt, že pokud se služby pro lidi v nouzi přesunou do okrajových částí města, klienti za nimi nejdou, ale zůstávají ve středu města.
„Pokud se tedy centrum U Bulhara zruší, lidé, kterým sloužilo, nepůjdou jinam, ale budou zde dále, jenže v daleko horším stavu,“ doplnil Svoboda.
Ředitel doufá, že současná debata přispěje ke změně. „Tím spíš, že se odehrává v době pandemie, která ukazuje, jak důležitá je a bude funkční pomoc pro lidi bez domova,“ uzavírá Svoboda.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.