V neděli proběhnou v centru Prahy dvě demonstrace. Hlavní město upozorňuje na zpřísněný nouzový režim

Autoři | Foto

Tuto neděli 7. března proběhnou v centru Prahy hned dvě demonstrace. Iniciativa Chcípl PES svolala na druhou hodinu na Staroměstské náměstí demonstraci za ochranu Ústavy ČR a práv a svobod občanů. Hodinu a půl předtím, v půl jedné, vypukne na Václavském náměstí protest za zrušení vládních opatření nebo opatření hejtmanů a odstoupení vlády. Toto setkání by se mělo opakovat každou poslední neděli v měsíci od 28. března do 29. srpna 2021. Hlavní město upozorňuje na zpřísněný nouzový režim, který se týká i volného pohybu osob.

Demonstrace na Václaváku a Staromáku

Tuto neděli, 7. března 2021 proběhnou v centru Prahy hned dvě demonstrace. První se uskuteční od 14:00 do 16:00 na Staroměstském náměstí a ponese název „Demonstrace za ochranu Ústavy ČR a našich práv a svobod“. Svolavatelem tohoto shromáždění je iniciativa Chcípl PES.

Ve stejný den od 12:30 do 16:00 hodin (a dále každou poslední neděli v měsíci od 28. března do 29. srpna 2021 se na Václavském náměstí u sochy svatého Václava uskuteční shromáždění s názvem „Protest za zrušení vládních opatření nebo opatření hejtmanů, odstoupení vlády“. Svolavatelem tohoto shromáždění je podle magistrátu fyzická osoba, která shromáždění plánuje pořádat i s hnutími, která zpochybňují důvodnost vládních opatření nebo dokonce samu existenci pandemie covid-19. K těmto skupinám se však neřadí iniciativa Chcípl PES.

Shromáždění v době pandemie:

Na základě nyní platného krizového opatření vlády se může zúčastnit shromáždění na jednom místě až 100 osob. Odpovědnost za dodržení této hranice nese svolavatel shromáždění. Nepodaří-li se mu naplnit zákonné požadavky, měl by shromáždění ukončit, jinak se vystavuje postihu za přestupek. Sami účastníci mají povinnost mít zakryté dýchací cesty a zdržovat se ve skupinách do 20 osob s rozestupy minimálně 2 metry od dalších skupin účastníků.

Na demonstracích budou moci být jen lidé, kteří se zdržují v Praze

Magistrát připomíná, že od 1. března platí v České republice zpřísněný nouzový režim, který se týká i volného pohybu osob. Současně také byly vládou ČR a Ministerstvem zdravotnictví ČR upraveny podmínky pro konání veřejných shromáždění. Hlavní město je se svolavateli v kontaktu, ti také byli poučeni o platných opatřeních a nutnosti je bez výjimek dodržovat. To se týká například povinného ochranného prostředku dýchacích cest pro účastníky, dodržování rozestupů a limitu maximálně 100 osob. Svolavatelé shromáždění byli poučeni, že pokud nezajistí dodržování nařízení, budou shromáždění ukončena a osoby nedodržující nařízení včetně svolavatele se tím vystavují sankci. Shromáždění se navíc s ohledem na lockdown mohou zúčastnit jen lidé zdržující se na území Prahy.

Svolavatelé byli také upozorněni, že jsou povinni zajistit řádný průběh shromáždění a pokud se tak nestane, budou shromáždění ukončena a vystavují se sankci za přestupek. To platí i pro osoby ve shromáždění, které budou svým jednáním porušovat vládní nařízení. Na shromáždění budou dohlížet úředníci magistrátu i policisté.

Cesta na shromáždění není důvodem k opuštění okresu

„V krizovém opatření vlády je sice ve výjimkách k opuštění místa bydliště explicitně uvedena účast na shromáždění. Tato výjimka se však vztahuje pouze k území konkrétního okresu, kde má daná osoba bydliště, v tomto případě celé Prahy. Účast na shromáždění tedy není důvodem k překročení území okresu,“ uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman a ve svém veřejném vyjádření to potvrdil i ministr vnitra Jan Hamáček. Policie proto nebude cestu na shromáždění uznávat jako důvod k překročení hranic okresu.

K uskutečnění veřejného shromáždění není potřeba schválení úřadu, ale stačí jen ohlášení svolavatelem. Ve výjimečných případech je možné akci dopředu zakázat, ale její přímo oznámený účel by v tomto případě musel být v rozporu se zákonem a například podněcovat k násilí, rasové nesnášenlivosti a podobně. Svolavatelé deklarují předpokládaný počet účastníků v limitu vládních nařízení a účely shromáždění nejsou v rozporu se zákonem, proto nebylo možné shromáždění předem zakázat. Navíc byla shromáždění oznámena v době, kdy platil předcházející nouzový stav i z něho vycházející krizová opatření.

Hodnocení článku je 56 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky demonstrace, koronavirus, vláda, Praha, hlavní město, Česko, Hnutí PES, Staroměstské náměstí, Václavské náměstí, Jan Hamáček, Vít Hofman

Komentáře

Soňa Facounová

Gracie, zřejmě Vám už odumírají mozkové buňky z nedostatku myslíku.

Pátek, 5. března 2021, 11:43Odpovědět

Gracie Sluncova

Češi jsou naprosto ujetí blázni, kteří nedovedou stanovit priority a nechápou, co je vhodné a co ne. Vždy, když Covid vrcholí, uspořádají demonstraci. Virus zřejmě napadl jejich mozky a nutí je, aby ho šířili co nejvíce. Je známo, že například Toxoplazmóza manipuluje svým hostitelem, tak, aby se mohla co nejlépe šířit. Toto se zřejmě děje i s virem Covidu. Lidé, kterým napadne nervový systém se stávají jeho stoupenci a snaží se jej maximálně šířit.

Pátek, 5. března 2021, 11:15Odpovědět

Pavel Kozelský

Největší díl odpovědnosti nese ten kdo demonstrace povolil.

Pátek, 5. března 2021, 11:12Odpovědět

Ivan Svoboda

Ať si demonstrují, ale doufám, že Policie tentokrát udrží pořádek, ne jako minule.

Pátek, 5. března 2021, 11:02Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.