Muzeum Prahy připravuje výstavu o zvonu Staroměstské radnice, který byl zničen při Pražském povstání na konci druhé světové války. Představí původní části zvonu z roku 1313, jeho kopii a také audioukázku toho, jak pravděpodobně zněl. Zájemci mohou výstavu navštívit zdarma od 5. května v přízemí Staroměstské radnice. ČTK to řekla mluvčí muzea Veronika Nová. Výstava je součástí projektu k 80. výročí Pražského povstání. Kromě ní se mohou lidé zúčastnit vzpomínkového průvodu, přednášek či pietních akcí.
Muzeum nechalo pomocí 3D technologie naskenovat 46 dochovaných částí zničeného zvonu, které byly uloženy v depozitářích. Pracovníci muzea pak úlomky vytiskli v měřítku 1:4 a sestavili z nich model zvonu. Na něm jsou vidět jak stopy běžného užívání, tak různá poškození.
„Díky pečlivé práci našich odborníků vyšlo najevo, že zvon nemusel být zničen pouze požárem staroměstské radniční věže a následným zřícením, což se původně předpokládalo. Model jasně ukázal, že zvon byl také zasažen střelou větší ráže, která způsobila vážné poškození," uvedl ředitel Muzea Prahy Ivo Macek. To podle něho mění zažitý historický závěr o zničení zvonu.
Ve spolupráci se zvonařskou firmou se podařilo zjistit, jak staroměstský zvon před zničením zněl. „Podařilo se rekonstruovat profil i původní zvuk zvonu. Ten zazní 5. května 2025 při vzpomínkové události k výročí Pražského povstání a rovněž 8. května v 16:00, v přesný čas, kdy zvon před 80 lety podlehl zkáze," doplnila mluvčí muzea.
K výročí povstání muzeum organizuje 5. května pietní průvod od Národního divadla na Staroměstské náměstí. Účastníci cestou minou tři barikády, na Národní třídě, u Stavovského divadla a v Železné ulici. Odpoledne a večer se uskuteční na Staroměstském náměstí veřejná četba jmen 3000 obětí Pražského povstání. Souhrn všech akcí, které muzeum k výročí pořádá, je uveden na webu prazske-povstani.cz.
Povstání začalo 5. května 1945. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit mnohonásobně většímu krveprolití a vyprovokovat i rychlejší zásah Rudé armády. Komunistický režim po únoru 1948 velitele povstání generála Karla Kutlvašra odsoudil k doživotnímu vězení, perzekvováni byli i další představitelé povstalců. Povstání v hlavním městě předcházela řada vzpour po celém území protektorátu.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám