středa 12. května 2021 Pankrác

Policisté řeší Babišův osobní mail, ze kterého komunikuje s vládními činiteli

Policie se začala zabývat tím, že premiér Andrej Babiš (ANO) používá při komunikaci s vládními činiteli privátní e-mail, který funguje na nedostatečně zabezpečeném serveru. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy to dnes uvedl zakladatel portálu Hlídač státu Michal Bláha. Podle Bláhy je Babiš bezpečnostním rizikem pro stát.

Report pro pana premiéra

Server už dříve upozornil, že Babiš na videu zveřejněném v neděli na serveru youtube čte z papíru, na jehož straně natočené ke kameře je vytištěná e-mailová zpráva od Vojtěcha s názvem Report pro pana premiéra. V záhlaví zprávy je uvedeno jméno zaměstnankyně firmy Imoba. Tuto firmu i další svůj majetek Babiš v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v pondělí řekl, že nevidí nic zvláštního na tom, když si člen vlády dokumenty, které nejsou ve vyhrazeném nebo tajném režimu, vytiskne například doma. Babiš podle něj jako jiní ministři pracuje i doma a proti jeho kancelářím v Průhonicích je recepce podniku Sokolovna. Premiér si prý tak tiskne třeba běžnou korespondenci.

ab@e-babis.cz

Bláha v rozhovoru pro Seznam Zprávy upozornil, že e-mailová adresa ab@e-babis.cz, která byla na dokumentu ve videu vidět, funguje na doméně, kterou vlastní Martin Branský s kontaktními údaji do Agrofertu. E-mail podle Bláhy Babiš používá jak pro vyřizování soukromých záležitostí, tak i na řízení státu.

I server je podle Bláhy umístěn v síti Agrofertu a využívá vnější i vnitřní infrastrukturu společnosti. „Veškerá korespondence na serveru odchází z rozsahu IP adres, které jsou využívány společností Agrofert a.s. Co je na pováženou, server navíc nenabízí ani možnost šifrované komunikace, všechny e-maily tudíž mezi SMTP servery putují zcela nešifrovaným způsobem," uvádí Bláha.

Bláha uvedl, že není známa ani ověřena instalace, konfigurace a provozní parametry serveru. „Není známá identita osob, které e-mailový server provozují. Nevíme, kteří zaměstnanci Agrofertu nebo snad další osoby mají k premiérovým e-mailům přístup a mohou jeho komunikaci sledovat, ukládat nebo třeba zcizit," řekl serveru. Policie ho prý kvůli situaci kontaktovala a ptala se na různý technické detaily.

Server nespadá pod kontrolu Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost

Bláha dodal, že e-mailový server nespadá pod kontrolu Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nebo manažera pro kyberbezpečnost Ministerstva vnitra či Úřadu vlády. "Myslím, že Andrej Babiš je proto bezpečnostním rizikem státu. Podle mě by vládní korespondence nejvyššího výkonného představitele státu měla podléhat nejvyššímu zabezpečení," doplnil Bláha.

Server byl navíc podle něj ve středu vypnut. „Obavu mám z toho, kam se dostanou a zda se neztratí na něm uložená data. Doufám, že budou zálohována na prostředky pod kontrolou státních orgánů České republiky," řekl Bláha.

Autoři | Foto Jiří Vítek (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Štítky kriminalita, mail, vyšetřování, Babiš

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.