sobota 8. května 2021 Statní svátek

Národní divadlo uvedlo domácí mobilní představení. Diváci si stáhnou nahrávku a zahrají divadlo v obýváku

Další typ představení, jimiž se snaží zaujmout diváky v době uzavření divadel, představilo Národní divadlo (ND). Činohra ND ve čtvrtek 1. dubna uvedla premiéru audioinscenace Jiřího Austerlitze s názvem Ty v mém domě. Diváci, respektive posluchači, se mohou do inscenace zapojit doma, a to prostřednictvím svých telefonů.

Dvojice musí mít nabitý telefon a hodinu času

Zakoupením vstupenky získají audiostopu do mobilního telefonu, která bude fungovat po 14 dní od nákupu, ale lze ji pouštět opakovaně. Dál záleží jen na nich, ale důležité je být ve dvou, být v jakémkoliv bytě nebo domě, mít dostatečně nabitý telefon a alespoň hodinu času, sdělila mluvčí činohry Kateřina Ondroušková. Každé představení u každého z diváků bude podle tvůrců světovou premiérou.

Audiostopu je možné stáhnout na TOMTO ODKAZE. V režii Jiřího Austerlitze hrají Saša Rašilov, Jindřiška Dudziaková a Matyáš Řezníček

Kolegyně Marta Ljubková vymyslela, že by bylo hezké mít hru pro dva diváky nebo posluchače. Mně se to okamžitě zalíbilo, protože je to exkluzivní formát pro páry, o nichž předem nic nevíme: budou to kamarádi? Milenci? Lidé, kteří spolu žijí léta? Bylo potřeba najít formát, jenž by obsáhl pokud možno všechny varianty vztahu dvou lidí,“ uvedl Austerlitz.

Každý byt nebo dům má několik komponentů, které jsou všude stejné: stůl, postel, ledničku, splachování na toaletě nebo třeba šuplík. Ten zmiňuji proto, že například nabízí možnost mobil do něj schovat a rozehrát situaci, jejíž podstatou bude odhalování skrytých věcí – ať už fyzických v bytě, nebo těch niterných, jež před sebou lidé tají,“ naznačil režisér, jak je možné s inscenací pracovat.

Hlas z mobilu představuje tajemného návštěvníka

Hlas z mobilního telefonu může posluchače přimět k tomu, aby po roce stráveném víceméně doma zjistili, zda své prostředí již dokonale znají, zda znají své nejbližší okolí, zda dokáží vnímat návštěvu někoho blízkého nebo zda spolu i po roce v karanténě svedou mluvit. Hlas tak představuje jakéhosi tajemného návštěvníka, který se chová tak, že posluchač zanedlouho znejistí, kde vlastně je. Představení podle tvůrců nebude nikdy dvakrát stejné, protože jeho průběh záleží také na tom, kdo poslouchá a kdo hraje. Mohou to být partneři, rodič se svým dítětem, sourozenci, dávní přátelé nebo noví známí. Domácí smartphoneové divadlo nabízí posluchačům možnost být divákem a zároveň příležitost stát se na chvíli hercem Národního divadla.

Inscenace vzniká zároveň v témže hereckém obsazení a s týmž tvůrčím týmem v anglickém jazyce pod názvem You in My House. Ke stažení a poslechu bude tato verze od května.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Petr Neubert; narodni-divadlo.cz

Štítky ČR, divadlo, zajímavosti, koronavirus, ND, Národní divadlo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.