neděle 9. května 2021 Ctibor

Na Vítkově vznikne umělecký holubník. Má zabránit hnízdění holubů na jiných místech

Praha 3 plánuje ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy (GHMP) umístit na vrch Vítkov umělecky ztvárněný holubník. Galerie vyhlásila výzvu pro autory, kteří mohou přihlásit svoje návrhy. Radní Prahy 3 pro životní prostředí Jan Bartko (Piráti) uvedl, že shromažďování holubů na jednom místě je osvědčenou metodou, jak zabránit hnízdění na nežádoucích místech a regulovat populaci ptáků. Praha plánuje celkovou úpravu vrchu Vítkov, který je mezi Žižkovem a Karlínem.

Holubi v holubníku nebudou obtěžovat lidi například na okenních římsách

Regulace holubí populace ve městě je problém, který řeší každá městská část. Často se přistupuje k neetickému odchytávání holubů a jejich následnému plynování. Vedení městské části Praha 3 od tohoto řešení ustoupilo, ale problém přemnožené holubí populace nemizí,“ stojí v popisu k výzvě. Do té se mohou autoři hlásit do 8. července.

Podle Bartka je primárním účelem plánu pobyt ptáků v holubníku, kde dostanou potravu a budou hnízdit, takže nebudou obtěžovat lidi například na okenních římsách. Největší holubníky podle něj mohou pojmout stovky ptáků. „Shromažďování holubů na jednom místě nám zároveň dává prostor k regulaci jejich populace, jelikož lze snadno odebírat vajíčka přímo z hnízd. Oproti běžnému plynování jde o mnohem humánnější řešení. Lze také snáze kontrolovat jejich zdravotní stav a předcházet šíření nemocí,“ uvedl radní.

Holubník vznikne v rámci projektu

Holubník má vzniknout v rámci projektu Umění pro město, v rámci kterého město podporuje umisťování uměleckých děl v ulicích metropole. Magistrát si také nechal v uplynulých letech vypracovat studii úprav Vítkova. Podle ní by v následujících letech měla být obnovena zeleň, porosty na svazích a zlepšit se má celková prostupnost, sítě schodišť a cest. Obnova čeká inženýrské sítě, osvětlení nebo zázemí pro údržbu i obyvatele. Nyní se připravuje projekt první části úprav, která by se měla týkat páteřní cesty a jejího bezprostředního okolí.

Dominantou Vítkova je Národní památník s jezdeckou sochou Jana Žižky. Vznikl ve 30. letech 20. století. Měl připomínat zrození československého státu a hrdinství legionářů, ale sloužit i k zasedání parlamentu a k dalším akcím. Později se z památníku stalo mauzoleum komunistických předáků. Nyní je v něm expozice českých a československých moderních dějin, která byla otevřená v roce 2009 a spadá pod Národní muzeum.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, zajímavosti, zvířata, správa, výtvarné, Praha, Vítkov, holub

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Chorche Lambinetti

to stejně nepomůže. těch holubníků by jen v Praze muselo být na 5000ks a stejně holubi budou hnízdit všude tam kam se dostanou, takže za mě dobrá dekorace na Vítkov, z Žižky uděláme velké holubí bidlo a stejně se nic nevyřeší

úterý, 4. května 2021, 21:34

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.