čtvrtek 22. dubna 2021 Evžénie

Václav Klaus, který onemocněl koronavirem, je zarytým odpůrcem vládních opatření, roušek i očkování

Exprezident Václav Klaus, který byl v pondělí pozitivně testován na koronavirus, patří k zarytým odpůrcům vládních opatření, nošení roušek i očkování. Na veřejnosti několikrát vystupoval bez roušky a v lednu se zúčastnil protestu na Staroměstském náměstí. Včera přednášel pro studenty Vysoké školy ekonomické, již během přednášky se však necítil dobře. Odjel proto na testy, které následně vyšly jako pozitivní na covid-19.

Občanská neposlušnost bývalého prezidenta

Bývalý prezident Klaus patří k hlasitým kritikům vládních opatření, která mají zamezit šíření koronaviru. Proti těmto opatřením se opakovaně vyslovoval a svůj přístup označil za formu občanské neposlušnosti. Koronavirus považuje za víc než „pouhou“ nemoc a zneužití této nemoci za nástroj k přeměně světa. Své názory představil i v knihách Karanténa a Karanténa 2.0, které vyšly v loňském roce.

Již loni počátkem května, kdy se Česká republika potýkala s první vlnou koronavirové nákazy, uvedl spolu s lidmi z Institutu Václava Klause v prohlášení poskytnutém ČTK, že dosavadní průběh epidemie nového koronaviru naznačuje, že covid-19 není svými zdravotními důsledky takovou hrozbou, jak byl a je líčen. „Ze společenského hlediska je daleko vážnější reakce států téměř celého světa na tuto zdravotní hrozbu, na kterou u nás do konce dubna zemřelo 0,0022 procenta našich spoluobčanů,“ uvedli tehdy autoři prohlášení. Epidemie podle nich odchází bez jasných příčin a důvodem nejsou jen přijatá restriktivní opatření.

Kritika deficitu státního rozpočtu

Klaus také počátkem července kritizoval navržený deficit státního rozpočtu na loňský rok ve výši 500 miliard korun. „To, co se děje teď, je pro mě konec světa,“ řekl v pořadu Partie na televizi Prima o plánovaném deficitu. Podle něj stát rozhazováním peněz nic nevyřeší. „My pouze rozvrátíme své finance. Způsobíme, že dluhy budou splácet nejen naše děti a vnuci, ale i vnuci našich vnuků. To je pro mě naprosto nepřijatelné,“ řekl. Podotkl přitom, že při ekonomické transformaci na počátku 90. let, kdy se HDP také propadl, hospodařilo Česko s vyrovnaným rozpočtem. Klaus tehdy působil nejprve jako ministr financí, později jako premiér. Na začátku letošního ledna ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) informovala, že hospodaření státu loni skončilo ve schodku 367,4 miliardy korun.

Opakovaně vystupoval na veřejnosti bez roušky

Klaus také opakovaně vystupoval na veřejnosti bez roušky nebo jiné ochrany obličeje. Bez roušky, zakrytých úst a nosu přednesl i svůj projev 28. října u pamětní desky na Obecním domě v Praze, kam u příležitosti výročí vzniku samostatného státu položil květiny. „Pod pláštíkem protiepidemických opatření jsou omezovány ústavou dané občanské svobody, je likvidována ekonomika a s ní důstojné životy statisíců lidí, jsou rozvraceny finance státu, jsou vytvářeny dluhy, které budou zatěžovat nás a naše potomky dlouhá desetiletí,“ řekl tehdy ve svém projevu. Kvůli tomuto vystoupení bez roušky dostal na konci ledna pokutu 10 tisíc korun od pražské hygienické stanice. Proti rozhodnutí podal odpor.

V rozhovoru, který poskytl 14. listopadu ČTK, uvedl, že má svoji představu o významu roušek. Klaus si myslí, že takzvané rouškaře je možné definovat pomocí „celé řady dalších významných charakteristik“ podle „soubojů“ v dalších oblastech. „Rouškaři jsou samozřejmě lidi, kteří jsou vítači migrantů, rouškaři jsou lidi, kteří si přejí posilu Evropské unie a rychlé přijetí eura, já bych viděl řadu takových doplňujících charakteristik,“ řekl. „Rouškaření“ podle něj něco říká o sebevědomí člověka, jeho politickém světonázoru či o hodnocení světa.

Bez ochrany nosu i úst na Národní třídu i na demonstraci

Bez zakrytých úst a nosu přišel Klaus i na oslavy výročí událostí spojených se 17. listopadem na Národní třídě. Česká televize poté informovala o tom, že za toto porušení vládních nařízení by měl od pražské hygienické stanice dostat pokutu 3000 korun.

Politici na Národní: Babiš letos bez pískotu, Klause bez roušky bude řešit policie

Na Národní třídu v Praze dorazil dnes ráno krátce před osmou hodinou premiér Andrej Babiš (ANO) v doprovodu ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Pod pamětní desku na průčelí Kaňkova paláce položili u příležitosti 31. výročí listopadových...

Letos počátkem ledna bez ochrany obličeje vystoupil na demonstraci proti vládním opatření na pražském Staroměstském náměstí, kde se mimo jiné bez roušky fotografoval s ostatními účastníky demonstrace a negativně se vyjádřil i k očkování proti covidu-19. „Chceme sdělit vládě a říci to jasně a jednoznačně: už toho bylo dost. Už bylo dost všech zákazů a příkazů, které zásadním způsobem poškozují naše životy,“ řekl Klaus. „Žádná zázračná vakcína neexistuje. Očkování nesmí být povinné,“ doplnil a za aplausu davu uvedl, že on sám se očkovat nenechá.

Kolem tří tisíc lidí dnes demonstrovalo na Staroměstském náměstí proti opatřením vlády zavedeným kvůli šíření koronaviru. Velká většina demonstrantů nedodržovala nošení roušek ani rozestupy. Policie uvedla na svém twitterovém účtu, že oznámí...

K očkování Klause vyzval současný prezident Miloš Zeman. „Nech se očkovat, Václave, nebo riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene,“ řekl Zeman v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Prezident Zeman se nechá očkovat za týden. Vyzval občany, ať vydrží a dodržují opatření proti koronaviru

Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti nemoci covid-19 zhruba za týden. Původně se chtěl nechat očkovat až začátkem února, aby nikoho nepředbíhal, ale okolí ho přesvědčilo, aby tak učinil dřív, řekl včera v rozhovoru pro server Blesk.cz. K...

Klaus v lednu strávil hodinu v uzavřené restauraci

Deník Blesk 13. ledna informoval, že Klaus strávil bez roušky více než hodinu v uzavřené restauraci v Praze v Dejvicích. Personál podniku deníku řekl, že si Klaus šel pro jídlo s sebou do krabičky a potřeboval si při tom zajít na toaletu. „Je na každém člověku, ať si z mého chování vezme, co uzná za vhodné. Já nejsem ten, kdo káže vodu a pije víno, jako někteří politikové, kteří svou návštěvou restaurace porušili svá vlastní pravidla,“ sdělil Klaus poté serveru Novinky.cz.

Exprezident Klaus byl v úterý hodinu v restauraci. Jenom jsem si odskočil, tvrdí

Exprezident Václav Klaus strávil v úterý 12. ledna více než hodinu v uzavřené restauraci a neměl roušku. Dnes to na svých stránkách uvedl deník Blesk. Restaurační zařízení jsou však kvůli koronaviru uzavřené a výdej jídla je povolen jen přes...

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Česká televize

Štítky ČR, koronavirus, prezident, Klaus, kritika, covid-19

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Martin Jirsa

Topiči, když už máš potřebu něco psát, zkus si oprášit pravopis. Jinak, pan prezident, navzdory teoriím, se rychle uzdravuje po podání léku proti virům. Co tam máš dál....

čtvrtek, 25. února 2021, 07:39

Václav Topič

Ti kteří nedodržují nošení roušek, jako debil Klaus ,přeji aby se s toho poučily.

čtvrtek, 25. února 2021, 07:27

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.