čtvrtek 22. dubna 2021 Evžénie

Zeď u stanice metra C Vltavská bude zdobit nový mural

Městská část Praha 7 spolu s pražským dopravním podnikem nechá na zeď u výstupu ze stanice metra C Vltavská vytvořit nový obraz, takzvaný mural. Výtvarník, který zeď vyzdobí, bude znám letos na jaře, uvedl radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Mural vznikl na zdi poprvé již asi před rokem a půl. Nyní je však již poškozen a posprejován. Pražský dopravní podnik (DPP) a Galerie hlavního města (GHMP) u stanice zřídily provizorní galerii. Nyní se zde vystavují velkoformátové fotografie Kevina V. Tona.

Do minulé soutěže se přihlásila téměř čtyřicítka umělců

Na zdi je pod tagy a nástřiky první realizovaný mural, co jsme dělali před rokem a půl. Věděli jsme, že je to dočasné umění a že časem vyhlásíme další soutěž, což nás teďka čeká,“ řekla Třeštíková.

Podle jejích slov by vítězný návrh mohl být vybrán v dubnu a obraz vymalován pravděpodobně v květnu. O postupu a harmonogramu by měli v příštím týdnu jednat radní městské části, teprve potom bude přesně jasné, kdy obraz vznikne.

Poprvé radnice společně s dopravním podnikem vypsaly soutěž na výtvarnou výzdobu zdi v červenci 2019. Tehdy se přihlásila téměř čtyřicítka umělců. Nakonec zvítězili výtvarníci Pavel Dušek a Josef Šmíd.

Zvelebit okolí stanice má také dočasná galerie pod širým nebem. Na sousedních zdech zde DPP a GHMP budou každého čtvrt roku prezentovat novou výstavu fotografií. Provoz této galerie je plánován na dva roky.

Okolí stanice se v budoucnu promění v souvislosti s plánovanou výstavbou nové čtvrti na území Bubnů-Zátorů a hlavní město plánuje na Vltavské stavbu nové budovy filharmonie.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Matěj Baťha, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Štítky ČR, výtvarné, MHD, Praha, dopravní podnik, mural, umění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.