ANO 2011
SpolečnostNově nakažených razantně ubývá. Praha je nákazou nejméně zasaženým regionem
Hygienici v pondělí v Praze odhalili 387 případů koronaviru, zhruba o polovinu méně než před týdnem. Aktuálně nakažených v hlavním městě ubylo pod 15 tisíc, počet úmrtí dál vzrostl na 546. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Praha je nyní nákazou nejméně zasaženým regionem.
PolitikaČeští lídři blahopřejí Bidenovi. Věřím ve spolupráci, nikoli ekonomické restrikce, napsal Zeman
I když prezident Spojených států Donald Trump dosud neuznal výsledky voleb nové hlavy USA, lídři české politiky stejně jako další evropští a světoví politikové pogratulovali Joeu Bidenovi k vítězství v souboji s Trumpem. Od nové administrativy očekávají utužování česko-amerických vztahů a transatlantické spolupráce. Podle prezidenta Miloše Zemana američtí voliči vyjádřili vůli ke změně a ocenili služby, které občanům Spojených států Biden přinesl v minulosti.
PolitikaReportéři nachytali Kalouska v hospodě. Pivo jsem pil v kapitule a doufám, že za to dostanu Řád bílého lva, hájí se
Reportéři Radiožurnálu zastihli bývalého místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska v restauraci Hlučná samota na Vinohradech. Podle novinářů, kteří se na místě ocitli údajně náhodou, strávil Kalousek za zavřenými dveřmi podniku čtyřicet minut. Kalousek přitom v uplynulých dnech opakovaně kritizoval exministra zdravotnictví Romana Prymulu za to, že měl v uzavřené restauraci schůzku s Jaroslavem Faltýnkem (ANO).
KoronavirusV domovech pro seniory a v dalších zařízeních začíná plošné testování na koronavirus
V Česku má od dnešního dne platit nařízení o plošném testování v domovech pro seniory v dalších zařízeních sociálních služeb. U klientů, ale také u personálu, by se testy, které budou provádět zdravotníci, měly opakovat každých pět dnů. První vyšetření všech testovaných by se mělo uskutečnit do sedmi dnů, to znamená do příští středy 11. listopadu.
PolitikaPRŮZKUM: Vláda dle lidí nedokáže obhájit kroky proti šíření covidu
Vláda podle zhruba dvou třetin Čechů nedokáže jasně obhájit své kroky proti šíření nemoci covid-19. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi. Se čtvrteční výměnou ministra zdravotnictví ale většina lidí souhlasí.
KoronavirusHamáček očekává další prodlužování nouzového stavu. Opozice vládu kritizuje
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) čeká, že vláda Sněmovnu znovu požádá o prodloužení nouzového stavu. Je třeba přiznat, že může trvat až do Vánoc, řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Epidemická situace bude podle něj vyžadovat i po 20. listopadu platnost restrikcí vyhlášených na základě nouzového stavu, mezi které patří například uzavření části obchodů nebo omezení provozu škol. Premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že podle expertů nebude prodloužení nouzového stavu do 20. listopadu, které v pátek schválila Sněmovna, stačit. Opozice vládu kritizuje, že chybí scénáře pro postup podle vývoje epidemie.
KoronavirusV domovech pro seniory se na koronavirus začne testovat ve středu. Výsledky testů budou známy do 15 minut
Od středy 4. listopadu bude platit povinnost testovat na koronavirus v domovech pro seniory a v dalších zařízeních. Podle ministerstva zdravotnictví se první testy musejí uskutečnit do sedmi dní a poté každý týden. Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiřího Horeckého bylo ve čtvrtek v sociálních zařízeních pozitivně testováno 3077 klientů a 2169 zaměstnanců ve 182 zařízeních.
SpolečnostObchody s dušičkovým zbožím dostaly výjimku a mohou prodávat i v neděli
Stánky i obchody prodávající pietní zboží, jako jsou věnce či svíčky, a provozovny na zpracování kamene mohou být otevřeny i v neděli. Výjimku s ohledem na blížící se Dušičky schválila dnes na mimořádném jednání vláda. Na twitteru to uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
KoronavirusVláda prodloužila platnost nařízení do konce nouzového stavu. Od pondělí přejdou na dálkovou výuku i speciální školy
Vláda prodloužila do konce nouzového stavu všechna restriktivní opatření proti šíření nového typu koronaviru, která měla skončit 3. listopadu. Dnes také po souhlasu Sněmovny nouzový stav prodloužila do 20. listopadu. Restrikce omezují například volný pohyb, otevírací dobu obchodů, restaurací a provozoven služeb. Na dálkovou výuku přejdou od pondělí také speciální školy, informoval na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO).
KoronavirusVláda prodloužila nouzový stav do 20. listopadu
Poslanci v pátek schválili prodloužení nouzového stavu zatím jen do 20. listopadu. Souhlas vládě s jeho prodloužením o 17 dnů dnes dala Sněmovna podle návrhu opozičních Pirátů, KDU-ČSL a ODS. Kabinet ANO a ČSSD žádal o možnost prodloužit stav nouze o 30 dnů do 3. prosince. Jeho návrh ale dostatečnou podporu nezískal. Důvodem prodloužení nouzového stavu je pokračující špatná epidemiologická situace v souvislosti s epidemií koronaviru.









