Čtvrtek, 13. července 2023, 07:00
Jedním ze znalců, kteří se zabývali případem vraždy kutnohorského léčitele Richarda Š., je i religionista Zdeněk Vojtíšek. Ten před Městským soudem vysvětil, jak lidé jeho osobnosti propadli, jak bylo těžké od něj odejít a proč to vlastně dělal. Zmínil také, že existovala možnost, že dojde i k hromadné sebevraždě.
Docent z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy nejdřív skupinu kolem léčitele popsal jako nové náboženské hnutí, ve kterém byla přítomna charismatická autorita. Tou byl Richard a prezentoval se tak, že je zdroj mimořádné moci. Lidem říkal, že ví o jejich minulých životech a o budoucnosti. Měl jim pomoci se zdokonalit tak, aby se už v příštím životě nemuseli narodit.
„Narozdíl od jiných léčitelů šel dále. Někteří jeho klienti věřili tomu, že zná každou jejich myšlenku. Charisma se týkalo nejen léčitelství, ale celého světa a jeho budoucnosti. Vše přijímal, rozvíjel, tvrdil, že je z jiného světa a nepodléhá fyzikálním zákonům,“ popisoval Vojtíšek, odborník na náboženský extremismus.
Středa, 12. července 2023, 17:00
Před Městským soudem v Praze dnes v případu vraždy léčitele z Kutné Hory svědčil muž, který manipulace a lži Richarda Š. prohlédl, a podařilo se mu ze sekty odejít. Podle jeho slov to ale nebylo lehké, vůdce skupiny ho pronásledoval. Samotné...
Používal strach, výhružky, pocity viny, pomluvy, ponižování, jindy pochvaly. „Vzhledem k tomu, že následovníci chtějí zůstat v tom vztahu, přijímají tyto pomluvy a ponižování jako něco, co je nutné a má vyšší smysl. Je těžké odejít. Čas od času se to někomu podaří. Těm, kdo jsou na okraji společenství nebo těm, kteří zachovali vazby na rodinu,“ vysvětlil.
„Cílová skupina se mění v čase. V posledních desítkách let se toto nebezpečí týká inteligentních, vzdělaných, empatických, citlivých lidí, kteří mají otázky ohledně existence, mají více potřeb. To vytváří vnitřní stres. Ten je pak odložen a vložen do rukou vůdce.“ S tímto stresem většina lidí umít žít, motivuje je. „V určité životní situaci tento vznitřní stres dosáhne takového stupně, že pocítí touhu po odpovědích, ať jsou jakékoliv.“
Léčitel se obklopil se jen pár lidmi, těmi privilegovanými. Pro ně, obžalovanou zubařku Magdu Š. a učitelku Irenu S., to ale bylo spíš břemeno, musely mu totiž sloužit, poslouchat ho. „Jsem přesvědčen, že mnoho výhod to nepřinášelo.“
Pondělí, 10. července 2023, 16:30
U Městského soudu v Praze dnes při projednávání vraždy léčitele z Kutné Hory promluvili další dva svědci. Popsali, jak Richard Š. zacházel s obžalovanou zubařkou Magdalenou Š. Probíhalo podle nich ponižování, manipulace. Tu uplatňoval i na ostatní...
Richard se podle Vojtíška naučil se manipulovat s charismatem ze své rodiny, otec působil jako léčitel, byl poměrně slavný, Po neúspěchu v životě si zvolil to, v čem mohlo být dobrý, jako snazší způsob živobytí. V tomto případě podle něj nezáleží na vzdělání, charismatizovaným vůdcem se může stát kdokoliv s dostatečně vyvinutým narcisismem.
Kvalitu jeho fungování ale Vojtíšek neocenil. „Z jeho působení vidím určitou bezradnost. Nevěděl, co s těmi lidmi dělat, interpretoval neúspěchy jako zradu,“ popsal znalec. Čím víc se mu nedařilo, tím byl vůči svým následovníkům extrémnější.
Typickým byl příklad právě Magdy, kterou svlékal před mužskými členy, znásilňoval, nutil stát nahou na louce při menstruaci. „Sex je pro mnohého vůdce prostředkem vyjádření moci. Toto chování není ojedinělé. Na paní obviněné demonstroval svou moc. Tím více, čím méně měl ostatní ostatní úspěchy.“
Pochyboval i o jeho vědomostech, o kterých mluvili lidé z jeho okolí. „Jsem skeptický k tomu, že byl chodící encyklopedie. Chcete li vidět charisma v člověku, tak to uvidíte v každé větě.“ Je podle něj běžné, že vznikne závislost, dobrovolné odevzdání majetku, poslušnost.
Pátek, 30. června 2023, 12:20
Městský soud pro Prahu dnes pokračoval projednávání případu vraždy kutnohorského léčitele Richarda Š., ze které jsou obviněny středočeská zubařka a učitelka z Prahy. O fungování skupiny a chování muže promluvili svědci, kteří s ním byli v kontaktu...
„Velmi silně věřím tomu, že tomu sám věřil. To, čím oslovuje následovníky, nebyla nauka, ta byla děravá. Atraktivní na něm byla jistota, se kterými sděluje diagnozy, minulé životy. Neumím si představit, že by někdo dloudobě předstíral jistotu. Byl sám skálopevně přesvědčen, že ho kolegové čekají a že jeho tělo zmizí."
Smrt se mu podle Vojtíška jevila zcela logicky jako nejlepší východisko. „Když by byl vyšetřován a souzen, jeho charisma by bylo ohroženo. Ta hrozba byla větší než hrozba smrti. To, že do odchodu byly zapojeny nejblížší, jestli to byla slabost, nebo jestli si chtěl odchod ulehčit, nemohu říct.“
„Jsem nesmírně rád, že nakonec odešel sám,“ dodal. Bylo totiž možné, že by Richard stejně jako jiní vůdci sekt v minulosti, ostatní donutil k hromadné sebevraždě. „Lze si představit i daleko horší konce.“
Na otázku, co bude s lidmi ze společenství, měl několik teorií. Někteří postupně prohlédli, to může trvat několik měsíců i let. „Je možné, že vyvstane nový vůdce, že převezme část jeho hnutí. Že se skupina sformuje po několika letech.“
Chcete se více zapojit do tvorby článků? V dotazníku můžete redakci vzkázat, jaká témata vám na Drbně chybí. Díky zpětné vazbě se můžete podílet na tom, jakým tématům se budou redaktoři věnovat. Registrovaní uživatelé po vyhodnocení zpětné vazby získají informace o tom, co jsme díky čtenářům zjistili.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.