Hygienici zrušili zákaz koupání v rybníku Šeberák v pražských Kunraticích, voda je v něm však stále nevhodná ke koupání kvůli výskytu sinic. Špatná kvalita vody kvůli sinicím je nadále také v Hostivařské přehradě. Horší voda je v koupališti Džbán. V ostatních pražských koupalištích je voda v pořádku. Vyplývá to z údajů, které dnes Hygienická stanice hlavního města Prahy zveřejnila na svých internetových stránkách. Hygienici letos sledují jakost vody ve čtyřech přírodních koupalištích, a to Motol, Šeberák, Hostivař a Džbán, dále v betonové nádrži Divoká Šárka a ve dvou pražských biotopech - Lhotka a Radotín.
Hygienici naměřili špatnou kvalitu vody v Šeberáku při pravidelné kontrole v polovině července, když množství chlorofylu a vodního květu překročilo limity. Koupání tak ihned vyhláškou zakázali. Po posledním měření k 12. srpnu byl zákaz koupání podle údajů zrušen, kvalita vody je však stále zhoršená.
V Šeberáku se vyskytují sinice, voda neodpovídá hygienickým požadavkům a představuje zdravotní riziko. Koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem, uvedli hygienici na webu. Nevhodná voda ke koupání je nadále také v Hostivařské přehradě, podle webu je v přehradě "masový výskyt sinic". Horší kvalita vody je i v koupališti Džbán, ve kterém je snížená průhlednost vody. Po koupání se tak doporučuje se osprchovat.
Odborníci na základě vzorků laboratorně zkoumají smyslově postižitelné ukazatele jakosti vody, jako je znečištění odpady a přírodní znečištění, i výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. Kvalitu označují na pětistupňové škále, jednička značí vodu vhodnou ke koupání, naopak pětka znamená zákaz koupání.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.