V sobotu 29. března bude z Česka viditelné částečné zatmění Slunce, měsíc zakryje asi desetinu jeho plochy. Nejvíc to bude patrné osmnáct minut po dvanácté hodině. Zájemci mohou po jedenácté hodině dorazit do pražských hvězdáren a zatmění pozorovat s odborníky.
Poslední březnovou sobotu mohou lidé pozorovat částečné zatmění slunce. Temný měsíční kotouč se slunce sice jenom lehce dotkne, i tak to ale bude vzácná podívaná. Další částečné zatmění slunce bude totiž k vidění až za více než rok, konkrétně 12. srpna 2026.
Jak na webu uvedl Astronomický ústav akademie věd, začátek zatmění nastane v Praze v 11:42. Na pravém horním okraji Slunce objeví tmavá silueta Měsíce. Ta postupně zakryje asi pětinu slunečního disku, maximum zatmění nastane ve 12:18. Zatmění skončí ve 12:52.
Při pozorování je třeba dbát na bezpečnost. „Nikdy se nedívejte přímo na Slunce bez speciálních brýlí nebo filtrů, obyčejné sluneční brýle nestačí," připomněli odborníci z pražského planetária na Facebooku.
Ještě obezřetnější musí být lidé v případě, kdy se k pozorování rozhodnou použít dalekohled. „Rozhodně není možné dívat se jím na Slunce přímo. Buď před objektiv dalekohledu umístěte k tomu určený speciální sluneční filtr, anebo zatmění pozorujte metodou takzvané projekce, kdy si obraz Slunce dalekohledem bezpečně promítnete na bílé stínítko za okulárem,“ doplnili brněnští astronomové.
Štefánikova hvězdárna a Hvězdárna Ďáblice proto pořádájí speciální pozorování pro veřejnost mezi půl dvanáctou a třináctou. Kdo nemůže dorazit nebo bude mít zataženo, přenos zatmění může sledovat na webu Sluneční patroly. Začne hodinu před zatměním a skončí hodinu po zatmění.
Březnové částečné zatmění bude viditelné nejen z Česka, ale také ze západní Evropy, Islandu, Grónska a východní části Severní Ameriky. Právě při pohledu z Kanady přitom bude zakryto více než devadesát procent slunečního disku. Zhatit podívanou však bohužel může nepříznivé počasí.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám