Pražský hotel Marriott odmítl hostit konferenci a valné shromáždění Světového ujgurského kongresu, které se uskutečnily minulý týden od pátku do neděle. Informaci zahraničních médií potvrdila programová manažerka kongresu Zumretay Arkinová. Konference se nakonec konala v hotelu Grandior. Podle Arkinové se hotel zatím telefonicky omluvil zástupci kongresu v Praze, oficiální omluvu ale stále očekává.
Sobota, 13. listopadu 2021, 12:00
Světový ujgurský kongres si o víkendu na valném shromáždění v Praze zvolí nové vedení. V pátek se konala konference, na které se setkali přeživší z vězení a převýchovných táborů, akademici, odborníci, diplomaté i politici. Vystoupil i předseda...
Před týdnem se v Praze konala konference, na které se setkali přeživší z vězení a převýchovných táborů, akademici, odborníci, diplomaté i politici. Kongresu udělil záštitu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a pro část programu zapůjčil svou rezidenci. Akci důrazně odsoudila čínská strana ve vyjádření mluvčího ambasády v ČR. Podle ministerstva zahraničí šlo o soukromou akci, do které resort ani vláda nebyly zapojeny. O víkendu pak delegáti na valném shromáždění rozhodli o tom, že v čele Světového ujgurského kongresu zůstane jeho dosavadní prezident Dolkun Isa.
Hotel Marriott se podle webu Axios.com rozhodl neposkytnout své prostory na základě konzultace s podnikovým managementem, zdůvodnil to politickou neutralitou.
Mluvčí světové sítě hotelů následně serveru sdělila, že by pořádání konference politiku politické neutrality neporušovalo. Hotel by se měl omluvit. Zároveň podle mluvčí podnikový management, na který pražský hotel odkazoval, byl ve skutečnosti vedením zařízení. "Pracujeme s hotelovým týmem na poskytnutí dodatečného školení a vzdělání v našich dlouhodobých postupech inkluze," dodala.
Světový ujgurský kongres záležitost potvrdil. Jednáním hotelu byl pobouřen, nicméně do médií chtěl věc sdělit až po skončení všech akcí. "Poté jsme se dozvěděli, že zde byly podobné incidenty už v minulosti v souvislosti s otázkami Tibetu, Hongkongu a Tchaj-wanu," uvedla Arkinová.
Podle ní jde o jasnou známku čínské "dlouhé ruky" a toho, jak podniky snadno začnou být pod vlivem čínské vlády, když mají přístup na čínský trh. "Je to nebezpečný vzorec, čínské zásahy a odvetné akce ohrožují naše demokracie a základní svobody. Podniky se na tom nesmějí podílet," dodala.
Společnost Marriott International působí ve více než 130 zemích a vlastní desítky značek. Vedle stejnojmenné značky Marriott jsou to mimo jiné Ritz-Carlton, St. Regis nebo Sheraton. Firma v Číně provozuje přes 400 hotelů ve víc než 90 městech a plánuje další expanzi.
Pražský hotel Marriott se podle Arkinové telefonicky omluvil dnes ráno jednomu ze zástupců ujgurského kongresu v Praze. "Ale stále očekáváme oficiální omluvu Světovému ujgurskému kongresu," doplnila.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.