V pražské zoo přibyl pár kognů jižních. Jedná se o smaragdové papoušky, kteří obývají expozici Jihoandské podhůří v Rákosově pavilonu. Vedle papoušků patagonských, chilských a aratingů andských jsou zde k vidění i kognové dlouhozobí. Pražská zoo v Troji je jedinou zoo v Evropě, kde je možné pozorovat oba druhy kognů.
„Větší kogny dlouhozobé jsme chovali již v minulosti, v roce 1979 jsme dokonce dosáhli prvního odchovu v evropských zoo. Znovu mohou tento historicky významný druh návštěvníci v Zoo Praha vidět od roku 2019 v zrekonstruovaných historických voliérách. Rod Enicognathus zahrnuje pouze dva druhy, proto doplnění o kognu jižního je jakýmsi ucelením chovu těchto vzácně chovaných druhů papoušků,“ uvedl kurátor ptáků v pražské zoo Antonín Vaidl.
Kognové jsou papoušci, jejichž domovinou je Jižní Amerika. Žijí zvláště v horských oblastech And v Chile a v Argentině. Kogna jižní obývá v porovnání s ostatními papoušky nejjižněji položená území. Setkat se s těmito ptáky tak lze až u Ohňové země. Menší papoušek tohoto druhu měří zhruba třicet centimetrů a váží okolo 160 gramů. Vyznačuje se olivovým nebo zeleným zbarvením, které doplňuje dlouhý červený ocas, modré temeno, červené břicho a krátký tmavý zobák. Papoušek dlouhozobý měří asi o deset centimetrů více než jeho menší příbuzný a jeho asi o 80 gramů těžší. Oba kognové se živí částmi rostlin.
Zoo v pražské Troji patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa v Česku. V červenci zoo podle mluvčí Lucie Dosedělové navštívilo 186 558 návštěvníků. V roce 2019 jich v prvním prázdninovém měsíci bylo téměř o 15 tisíc více. Loni do zahrady zavítalo 851 623 lidí, tedy kvůli pandemii covidu-19 o téměř 605 tisíc méně než v roce 2019. Zoo byla v důsledku protiepidemických opatření 114 dnů uzavřená pro veřejnost a v mnohé další dny roku byl provoz omezený.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.