neděle 17. října 2021 Hedvika

Dnes začíná festival Prague Pride. Duhová vlajka je na radnici i tramvajích

V Praze dnes začíná festival pro LGBT+ komunitu Prague Pride. Doplní ho také filmový a divadelní festival. Pražská radnice ráno vyvěsí duhovou vlajku jako symbol komunity. S podobným gestem přišel i dopravní podnik, který na některé linky vyslal tramvaje s duhovými vlaječkami. Pochod hrdosti městem se letos kvůli opatřením proti pandemii neuskuteční.

Vyvěšení vlajky a festivalová vesnička na Střeleckém ostrově

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), radní Hana Třeštíková (Praha sobě) a ředitel festivalu Prague Pride Tom Bílý dnes ráno společně vyvěsili na balkon Nové radnice duhovou vlajku k dnešnímu zahájení festivalu Prague Pride. Tato akce LGBT+ hrdosti v Praze probíhá každoročně už od roku 2011. Letos nabídne sto různých akcí jako koncerty, vystoupení, výstavy, vernisáže queer umění, kino, pikniky a debaty. Tématem jedenáctého ročníku festivalu je coming out.

Kvůli pandemii letos pořadatelé připravili více venkovních akcí než obvykle. Pro celý první týden v srpnu vznikne festivalová vesnička Pride Village na Střeleckém ostrově, kde se odehraje i dnešní zahajovací koncert, úterní Draq Queen Night a sportovní, zábavní, taneční program po zbytek týdne. Druhým místem konání je nádvoří Kasáren Karlín, kde dnes večer začne filmový festival Mezipatra s názvem Identita ve městě.

Duhový motiv je v těchto dnech vidět na mnoha místech hlavního města. Vlajky vlají kromě kromě balkonu Nové radnice také na sloupech veřejného osvětlení v centru Prahy, například v Revoluční ulici nebo na Štefánikově mostě. Do duhova se zbarvil i přechod pro chodce před Klementinem.

Součástí festivalu jsou i filmy a divadlo

Součástí letošního ročníku bude předpremiéra snímku Nic ve zlým, který na loňských Mezipatrech získal hlavní cenu poroty pro nejlepší celovečerní film. Debutující režisér Faraz Shariat v něm řeší hledání vlastních kořenů skrze příběh íránských imigrantů, ve kterém nechybí hořkosladká lovestory, spiklenectví ani strhující soundtrack.

Divadlo Venuše ve Švehlovce zve na divadelní přehlídku s LGBT+ tematikou Wild!2021, která se odehraje v Rock Café Národní a také v prostoru Containall na Letné. Na návštěvníky čeká poezie, dokumentární divadlo, interakce s performery, ale i večer vztahové terapie či opera.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto DPP, MHMP, Prokop Laichter

Štítky menšiny, homosexuálové, LGBT+, festival, Prague Pride, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.