neděle 9. května 2021 Ctibor

Děti chvíli plakaly a pak přestaly, popisovala vražedkyně kojenců. Byla oběšena na Pankráci

Zdravotní sestra Marie Fikáčková vstoupila do dějin jako jeden z mnohonásobných vrahů poválečného Československa. Ačkoli se přiznala k nejméně deseti vraždám novorozenců v sušické nemocnici, odsouzena byla za vraždu dvou novorozenců a dvě ublížení na zdraví. I to jí ale vyneslo trest smrti, který vyslechla u soudu 6. října 1960. Oběšena byla v pankrácké věznici před 60 lety, 13. dubna 1961.

Vraždila, protože nenáviděla Čechy

„V první výpovědi řekla, že vraždila, protože nenáviděla Čechy. Ona byla sudetská Němka a po válce jejich dům spravoval nucený správce. Právě jeho vnučka byla jednou z obětí," řekl novinář Stanislav Motl, který o případu hovořil v lednu 2007 v pořadu televize Nova. Později Fikáčková řekla, že jí hrozně rozčiloval dětský pláč v době, kdy měla mít menstruaci.

„Dělala jsem to v době, kdy jsem měla dostat menstruaci nebo v průběhu menstruace. Neboť mě rozčiloval pláč dětí, což ve mně vzbudilo úplnou nenávist k dětem. Já je bila do hlavy a do prsíček. Děti chvíli plakaly a pak přestaly," popsala Marie Fikáčková

Fikáčková vyrůstala v Sušici v Plzeňském kraji, v roce 1955 maturovala s vyznamenáním na zdravotní škole v Klatovech a poté nastoupila do porodnice v Sušici. V kolektivu prý byla oblíbená.

Oběšena byla v pankrácké věznici

K první vraždě se údajně odhodlala už na podzim 1957, teprve několikadenní novorozence zabíjela v letech 1957 až 1960. Zatčena byla 27. února 1960. Na případ kriminalisty upozornil lékař, který mrtvolky dětí pitval. Nezdálo se mu, že v sušické porodnici zemřely dvě děti krátce po sobě na stejná zranění.

Fikáčková byla odsouzena za dvě vraždy a dvě ublížení na zdraví přesto, že ve spise je zaprotokolováno její přiznání, že "zabila nejméně deset dětí a možná i víc, ale jejich jména si nepamatuje". Oběšena byla v pankrácké věznici před 60 lety, 13. dubna 1961.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Archiv bezpečnostních složek, iDNES.cz

Štítky kriminalita, vraždy, trest smrti, Fikáčková

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nikita Radanovicz

Dneska by ji pustili za dobré chování po 10 letech a ještě by se jí omluvili.

úterý, 13. dubna 2021, 19:16

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.