čtvrtek 22. dubna 2021 Evžénie

Praha poskytne šest bytů Bělorusům, kteří jsou oběťmi represí režimu prezidenta Lukašenka

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

„Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

V Praze lidé vytvořili živý řetěz. Podpořili protestující v Bělorusku

Asi dvě stovky lidí v neděli večer na pražském Karlově mostě vytvořily symbolický lidský řetěz, pomocí kterého chtěli vyjádřit podporu lidských práv a svobodných voleb v Bělorusku. Podobné akce se dnes podle organizátorů konaly také v Litvě,...

V Praze vyjadřuje solidaritu s demonstranty v Minsku tisíc lidí

Na Staroměstském náměstí v Praze dnes vyjadřuje solidaritu s demonstranty v Minsku a dalších běloruských městech podle odhadu zpravodaje asi tisícovka lidí. Shromáždění s názvem Svobodné Bělorusko 2020 je reakcí na prezidentské volby a stupňující...

Magistrát v tomto volebním období dosud pronajal 269 sociálních bytů, z toho například 47 bytů rodinám z ubytoven, 19 bytů rodinám z azylových domů, 80 bytů rodinám samoživitelů nebo 151 seniorských bytů. „Šest bytů, které město pronajme ohroženým Bělorusům, je tak pouze zlomek z celkového počtu pronajatých městských bytů. Obětem běloruského režimu to však zajistí návrat k důstojnému, klidnému a bezpečnému životu," uvedl radní Adam Zábranský (Piráti).

Česká republika ve zdravotně humanitárním programu MEDEVAC poskytuje již od 90. let 20. století pomoc osobám z krizových regionů z celého světa. Součástí je často také ochrana před nedemokratickými režimy.

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto praha.eu

Štítky Bělorusko, právo, byty, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.