pátek 14. května 2021 Bonifác

Praha otevřela nábytkovou banku. Pomůže sociálně potřebným i lidem v nouzi

Ve středu 13. ledna otevřela metropole vlastní nábytkovou banku v Praze-Libuši. Je určena lidem v nouzi, kterým poskytne nábytek a základní vybavení domácnosti. Nábytek, který pomůže potřebným, mohou do banky věnovat drobní dárci i firmy.

Pomoc potřebným i záchrana věcí, které by skončily na skládce

Provozovatelem nábytkové banky je městská příspěvková organizace Centrum sociálních služeb Praha. Až doteď služby nábytkové banky v Praze zajišťovala nezisková společnost R-mosty.

„Chceme se jako město postarat o všechny potřebné Pražany, kteří se dostávají do těžkého dilematu, zda zaplatí první nájem, pořídí postýlku pro své děti, nebo koupí vařič, aby jim mohli uvařit jídlo. A zároveň také zachráníme věci, které často končí ve sběrném dvoře nebo na smetišti, a přitom mohou ještě dobře sloužit. Jsem ráda, že se mi podařilo vedení města přesvědčit o potřebnosti mít v Praze vlastní nábytkovou banku,“ uvedla pražská radní pro oblast sociální politiky Milena Johnová.

Lidé i firmy mohou do centrálního skladu v Praze-Libuši přivézt použitý nábytek a spotřebiče, pro které již nemají využití či je nepotřebují. Všehny tyto věci pak budou na základě spolupráce se sociálními službami a odbory městských částí distribuovány lidem v nouzi na území metropole.

Nábytek s drobnými vadami není překážkou

Příjem a distribuci nábytku koordinuje vedoucí čtyřčlenného týmu nábytkové banky Tomáš Valenta. Nábytek je po domluvě možné dovézt přímo do haly, která se nachází v Obrataňské ulici. Zde také nábytková banka sídlí. Zaměstnanci banky si pro nábytek mohou dojet vlatním vozem. Překážkou není věnovaný nábytek s drobnými vadami, které lze opravit.

„Pro účely oprav nábytku budeme mít v areálu nábytkové banky plně vybavenou truhlářskou dílnu. Chceme mít jistotu, že se ke klientům vždy dostane nábytek funkční a prověřený,“ popisuje Tomáš Valenta a dodává: „Do budoucna chceme v truhlářské dílně také nabídnout pracovní příležitost lidem s postižením nebo těm, kteří jsou na běžném trhu práce obtížně zaměstnatelní.

Spolupráce s IKEA

Na začátku bude banka shromažďovat základní nábytek a postupně bude odebírat a dále poskytovat i další zařízení domácnosti či firem. Podle ředitele Centra sociálních služeb Praha, Martina Šimáčka, je prvním oficiálním partnerem pražské nábytkové banky společnost IKEA, která by měla dodávat nábytek a další vybavení domácnosti, který se například mírně poškodil při manipulaci nebo dopravě. „Pevně věřím, že se zapojí i další společnosti z oblasti prodeje a výroby nábytku a vybavení domácností,“ doplňuje Šimáček.

„Jsem moc ráda, že jsme nábytkovou banku otevřeli právě na pomezí městských částí Libuše a Kunratic a že vedení obou radnic projekt podporuje. Těším se na budoucí spolupráci,“ uzavírá Milena Johnová.

Lidé najdou více informací ohledně nábytkové banky na stránkách Centra sociálních služeb Praha na TOMTO ODKAZE.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto praha.eu

Štítky Praha, sociální, nábytek, nábytková banka, Praha 12

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.