neděle 18. dubna 2021 Valérie

Je to kluk! První pražské dítě roku 2021 se narodilo v Podolí

První dítě letošního roku v Praze se narodilo v 1:06 v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí. Chlapec váží 3,7 kilogramu a měří 53 centimetrů. O čtvrt hodiny později se v porodnici U Apolináře, tedy na Gynekologicko-porodnické klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, narodila holčička vážící 3,3 kilogramu a měřící 49 centimetrů.

První dítě roku 2020 v Praze se narodilo akutním císařským řezem dvě minuty po půlnoci v porodnici Nemocnice Na Bulovce. Jednalo se o hocha pojmenovaného Artem.

Jako třetí v novém roce se v metropoli narodila holčička Evelína. Na svět přišla na gynekologicko-porodnickém oddělení v nemocnici Motol v 1:40. Podle mluvčí nemocnice Ludmily Šimáčkové novorozená dívka váží 3,8 kilogramu a měří 49 centimetrů.

Praha tradičně odměňuje 15 tisíci korunami všechny děti, které se na Nový rok narodí matkám s trvalým bydlištěm na území hlavního města. Tradice předávání daru prvnímu pražskému občánkovi vznikla podle magistrátu pravděpodobně v 60. letech 20. století za primátora Ludvíka Černého. Do roku 2000 ale dostávalo dar pouze první miminko. Dar byl od 5 do 15 tisíc korun a formou vkladní knížky na jméno dítěte ho předával primátor matce ještě v porodnici. Od roku 2001 dostávají dar všechny na Nový rok narozené děti. Do roku 2005 byl dar 10 tisíc korun, v dalších letech pak 15 tisíc korun.

Letos hlavní město Praha odměny dětem poskytovat nebude, jak uvedl mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník. „Vede nás k tomu zejména očekávaný pokles příjmů městského rozpočtu v důsledku protiepidemických opatření a vládní snížení daní, které opět pocítí především obecní a krajské rozpočty," uvedl k tomu za město mluvčí. V plánu je však, s ohledem na aktuální epidemickou situaci, pořádání slavnostní ceremonie, na níž by děti dostaly pamětní minci a hodnotný věcný dar.

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook Ústav pro péči o matku a dítě - porodnice v Praze 4 Podolí

Štítky první, dítě, Praha, Podolí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.