Na nedělní návštěvu státníka na Hradě dohlédnou desítky policistů, areál bude uzavřen

Autoři | Foto Anh Tuan Tran

Na zajištění bezpečnosti zahraničního státníka, kterého v neděli přijme na Pražském hradě prezident Petr Pavel, se budou podílet desítky policistů. Zejména to budou lidé z ochranné služby a cizinecké policie a policisté z Prahy a středních Čech. S uzavírkami pražských ulic po dobu návštěvy státníka policie nepočítá, řekl dnes mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Podle médií má do Prahy přiletět ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, Hrad jméno nezveřejnil.

„Policie chystá opatření na příjezd zahraničního státníka. Budou do toho zapojeny desítky policistů. Přesun delegace by měl být standardní bez výraznějšího narušení silničního provozu," uvedl mluvčí Moravčík. Dodal, že o bezpečnost přepravovaných osob se budou starat zejména policisté z ochranné služby. Vedle nich se na akci budou podílet pražští a středočeští policisté a členové cizinecké policie.

Podle Moravčíka budou policisté zajišťovat přepravu delegace po celou dobu její návštěvy v Česku. Odbor komunikace prezidentské kanceláře bez bližších podrobností ve středu uvedl, že Pavel přijme na Hradě v neděli odpoledne zahraniční hlavu státu. Po celý tento den budou podle webu Hradu zároveň uzavřeny pro veřejnost pokladny, informační střediska, zahrady, návštěvnické objekty a výstavy na Pražském hradě. Samotný hradní areál bude nepřístupný od 11:00 do 16:30.

Zelenskyj, jehož země se přes tři roky brání ruské vojenské agresi, se podle původních plánů měl v úterý zúčastnit summitu Iniciativy Trojmoří ve Varšavě, setkat se měl právě i s českým protějškem. Nakonec se ukrajinská hlava státu na summit připojila přes video.

Ukrajinský prezident byl v Praze v červenci 2023, návštěva nebyla dopředu avizována. Zelenskyj tehdy mimo jiné po jednání s Pavlem poděkoval za českou pomoc Ukrajině či varoval před následky ruské propagandy. Česká hlava státu tehdy ocenila ukrajinskou protiofenzivu. Zelenskyj se sešel i s premiérem Petrem Fialou (ODS) a šéfy obou komor Parlamentu.

Hodnocení článku je 34 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Ukrajina, policie, prezident, diplomacie, Zelenskyj, Pražský hrad

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.