Pražští radní odsouhlasili novelu vyhlášky, které zakazuje pouličním umělcům při vystoupeních používat zvířata. Cílí tím hlavně na gangy cizinců, které působí v centru města. Za porušení hrozí finanční pokuta, cizince by mohli potrestat i vyhoštěním. Žebrání se zvířaty v Praze ale plošně zakázat nemohou, žebrání je totiž základní lidské právo.
„Jde o úpravu, která do budoucna zakazuje venkovní uměleckou produkci se zvířaty. A to jak v případě aktivního či pasivního zapojení zvířete,“ vysvětlil na tiskové konferenci předkladatel návrhu Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek primátora pro kulturu, cestovní ruch a animal welfare. Úpravu ještě musí schválit zastupitelé.
Zvířata jsou při takových produkích vystavena stresu, mohou se chovat nepředvídatelně a ohrozit kolemjdoucí. Pospíšil zmínil, že konkrétní případy zneužívání zvířat konzultoval s městskou policií i Krajskou veterinární správou.
„Vždy se jedná o nevhodné nakládání se zvířaty, někdy do konce na hraně týrání. Máme zde určité gangy zahraničních občanů, kteří hrají například na harmoniku a jsou doprovázeni zvířaty. Takto působí na city turistů i občanů České republiky a snaží se získat peníze,“ popsal Pospíšil.
Tím tak podle náměstka obcházejí i fzákaz žebrání v některých částech Prahy, který se také snaží zefektivnit. Pospíšil připravil novelu zákazu žebrání se zvířaty, ta ale byla zastavena, protože s ní nesouhlasilo ministerstvo vnitra. „Ministerstvo vnitra zastává právní názor, že žebrání je základní lidské ústavní právo. Vychází to z nějakého rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a tedy není možné plošně zakázat žebrání se zvířaty v celé Praze,“ informoval Pospíšil. Zákaz žebrání proto platí jen v určitých oblastech, třeba kolem Karlova mostu.
V případě cizinců, kteří novelu poruší, žádá Pospíšil jejich vyhoštění. Postihem je jinak finanční pokuta, kterou ale úřady vymáhají jen obtížně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.