Na podporu Izraele se u příležitosti ročního výročí teroristického útoku hnutí Hamás sešly na Staroměstském náměstí v centru Prahy stovky lidí, velká část z nich si přinesla izraelské vlajky. Na akci na místě dohlíželi policisté včetně příslušníků s dlouhými zbraněmi nebo antikonfliktního týmu, obešla se ale bez problémů. Na úvod zazněla česká a izraelská hymna, velvyslankyně Izraele v ČR Anna Azari ve svém projevu poděkovala českému státu za podporu. Při teroristickém útoku na Izrael loni 7. října palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a 251 osob unesli, stovka jich stále nebyla propuštěna.
„Byl zasažen celý židovský svět, i ten český. Dnes jsme se sešli, abychom uctili památku těch, kteří už nejsou mezi námi. Myslíme na unesené," řekl na úvod Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí, která akci pořádá. Před jejím začátkem pořadatelé promítali jména a fotky unesených rukojmí.
Boj proti terorismu je podle něj i bojem o podporu veřejnosti, který se vede i v Česku. „Je mi smutno z množství dezinformací a cílených lží, které se objevují i v našem světě," dodal Papoušek s tím, že tyto dezinformace se snaží označit Izrael jako viníka.
Policie už dříve oznámila, že na pietní akci dohlédne. Přítomni jsou uniformovaní policisté, kriminalisté,členové antikonfliktního týmu a specialisté na ochranu měkkých cílů.
Czech Republic. Prague. ????????❤️????????
— Israel CzechRepublic (@IsraelinCZ) October 7, 2024
One year after the tragedy on October 7th, 2023. Our hearts are deeply touched by the incredible support we feel here.
No more words are needed.
Only thanks are in order.#RememberOctober7 pic.twitter.com/lG19nczwR6
Vystoupili také například režisér Václav Marhoul, herečka Jitka Čvančarová nebo předseda kolegia Paměti národa Jan Dobrovský. Podle něj se po říjnovém útoku objevil jiný typ antisemitismu než ten dříve reprezentovaný pravicovými radikály. „Přichází ze špičkových levicových univerzit a od jejich učitelů," řekl na shromáždění. Marhoul se v projevu podivoval, že jsou lidé, ve kterých loňský útok vyvolal sympatie.
Před koncem akce zazněla také modlitba za oběti, kterou pronesl zemský rabím Karol Sidon. Na závěr přesně v sedm hodin se rozezněly zvony blízkých kostelů. Podle pořadatelů podobně zvoní k připomenutí ročního výročí i na jiných místech Česka.
Podobné setkání pořádala federace v centru Prahy už před půl rokem. Na Václavském náměstí se v dubnu sešlo několik stovek lidí. Hlavním heslem tehdy bylo "Bring them home now", tedy "Přiveďte je domů", které vyzývá izraelskou vládu, aby osvobodila unesená rukojmí. V zajetí jich zůstává vice než sto, nejméně tři desítky rukojmí jsou mrtví.
Následná izraelská ofenziva si v Gaze vyžádala podle tamních úřadů, ovládaných Hamásem, životy 41.272 Palestinců a dalších 95.551 osob utrpělo zranění. Izrael po útoku Hamásu uvalil na Pásmo Gazy blokádu, po několika týdnech začal umožňovat po kontrole vjezd kamionů s humanitární pomocí. Tu ale nevládní organizace i úřady OSN dlouhodobě označují za nedostatečnou.
Například v Německu či USA se dnes uskutečňují ale také akce na podporu Palestinců, kteří v Gaze přežívají v žalostných podmínkách. Velké části úzkého pobřežního pásma jsou srovnány se zemí a kolem 90 procent z tamních 2,3 milionu obyvatel muselo opustit své domovy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.