Aktivisté z iniciativy Poslední generace dnes po půl šesté vyrazili na jedenáctý pochod Prahou za zklidnění dopravy. Skupina aktivistů vyrazila z Florence ulicí Ke Štvanici na Rohanské nábřeží a přes Těšnovský tunel a Dvořákovo nábřeží k budově pražského magistrátu. Dnes poprvé si demonstrující vzali rekvizity, kterými upozorňovali na otrávený vzduch v Praze. V průvodu tak byli vidět lidé v plynových maskách nebo respirátorech.
Po půl šesté se začali na Florenci potkávat aktivisté, kteří následně vyrazili na předem avizovanou trasu k budově magistrátu na Mariánském náměstí. Na průvod dohlíží policisté.
Dnešní pochod má poprvé téma. Je jím znečištěné ovzduší. „Zdraví škodlivé zplodiny a prach z automobilového provozu několiknásobně překračuje povolené limity a způsobuje chronická onemocnění a předčasná úmrtí. NO2 má každoročně v Praze na svědomí několik stovek předčasných úmrtí. V Praze je situace nejhorší z celé České republiky,“ píší aktivisté na facebookové stránce události.
V průvodu jsou k vidění lidé v plynových maskách nebo s nasazenými respirátory.
Cílem aktivistů je dosáhnout snížení rychlostního limitu na 30 kilometrů v hodině. Argumentují například tím, že i pražští politici před volbami slibovali bezpečnější a klidnější ulice. „Omezení intenzity automobilové dopravy je nutné i pro dodržení klimatického závazku. Politici to vědí, ale přes všechny sliby pro to nic nedělají. Naopak, plánují další předražené stavby dálnic a tunelů, které do Prahy přivedou ještě víc aut,“ píše jeden z organizátorů pochodů Michal Pech v prohlášení pro novináře.
„Praha není nafukovací. Pojďme jim ukázat, že mají jednat v zájmu všech obyvatel. Ne v zájmu výrobců aut a pro své pohodlí. Když politici selhávají, je čas probudit občanskou společnost,“ doplnil Michal Pech.
Skupina Poslední generace chce v protestech pokračovat, dokud nenastanou změny. „Jsme optimističtí. Kampaň je úspěšná. Roste počet účastníků, přidávají se k nám další spolky a hnutí a zahajujeme jednání s pražskými politiky. Věřím, že dosáhneme svého a z Prahy se stane město pro lidi, ne jen pro auta,” okomentoval průběh kampaně Pech.
Středa, 5. dubna 2023, 07:31
Studenti Andrej Lutčenko, Matěj Kotulán a Marek Šrajer si začali dělat legraci z aktivistů, kteří skrze pochody v silnici usilují o snížení rychlostního limitu v Praze na 30 kilometrů v hodině. Založili iniciativu 120 pro Prahu a na pochody...
Pátek, 17. března 2023, 07:00
V posledních týdnech dopravu v Praze blokují aktivisté, kteří požadují zavedení rychlostního limitu ve městě ve výši třicet kilometrů v hodině. Jde o nápad, který je možné aplikovat, nebo jen o nesmyslný požadavek aktivistů? Na dotaz, zda by v Praze...
Zavedení rychlostního limitu rozděluje i zastupitele. „Říct, že po celé Praze zavedeme třicítku, je za mě aktivistický nesmysl,“ uvedl pro Pražskou Drbnu předseda zastupitelského klubu ANO Patrik Nacher.
„Zóna 30 má v rezidenčních oblastech řadu přínosů. To ví dobře v Paříži i v Rybitví. V Paříži platí na 60 procentech území. V Praze 7 máme třicítku mimo hlavní komunikace od roku 2017. Více jak pět let to funguje a veškerá zkušenost říká, že jde o pozitivní opatření, které prospívá všem: chodcům, cyklistům i řidičům, protože zůstane před prechody více místa pro parkování,“ uvedl k případnému zavedení limitu opoziční zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě).
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Čižinský je odstrašující příklad, jak udělat dopravní nesmysly. Jeho plastové zelené patníky jsou opravdu peklo Prahy 7. A jak 30 udělá více místa u přechodu?Na Praze 7 jsou asi všechny ulice hlavní, protože 30 jsem si tam nikde nevšimla a rozhodně se tam 30 nejezdí, tak ať neplácá nesmysly nebo se jde do těch ulic podívat. Nejlepší jsou tam cestovatelé MHD, co nechápou rozdíl mezi jízdním pruhem a chodníkem a lezou bez skrupulí na zastávce MHD čekat na tramvaj do jízdního pruhu. Lidská blbost je věčná.