Počasí dnes22 °C, zítra23 °C
Neděle 28. května 2023  |  Svátek má Vilém

Pořadatelé protivládní demonstrace žádají kontrolu policejního zásahu u muzea

Zástupci strany Právo Respekt Odbornost (PRO), jež svolala sobotní protivládní demonstraci na Václavském náměstí, žádají, aby oddělení vnitřní kontroly policie prověřilo zákroky policistů před Národním muzeem. Uvedli to dnes na tiskové konferenci. Po skončení demonstrace se část lidí snažila z budovy muzea odstranit ukrajinskou vlajku. Policisté už dříve uvedli, že k použití donucovacích prostředků přistoupili až v době, kdy někteří účastníci stupňovali svoji agresivitu a nereagovali na opakované výzvy.

Policisté z odboru vnitřní kontroly se sobotním incidentem zabývají od začátku

Mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová dnes uvedla, že sobotním incidentem se policisté z odboru vnitřní kontroly pražského ředitelství zabývají od samého počátku. Jde podle ní o běžný postup, zejména pokud během bezpečnostního opatření dojde k zákroku spojenému s použitím donucovacích prostředků. „Policisté z tohoto odboru standardně vyhodnocují jednotlivé postupy zakročujících policistů," uvedla Violeta Siřišťová.

„Pokud se kdokoli domnívá, že se setkal s nevhodným, případně protizákonným jednáním policisty nebo zaměstnance policie, má právo na tuto skutečnost upozornit a podat podnět k prověření u útvaru Policie ČR, proti jehož příslušníkovi směřuje," dodala Siřišťová.

Strana PRO svolala sobotní protivládní demonstraci Česko proti bídě. Po oficiálním skončení akce zhruba v 17:00 se část účastníků pokusila sundat z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku. Policie v prohlášení v pondělí uvedla, že muž s megafonem podněcoval odcházející účastníky z Václavského náměstí, aby šli vlajku sundat. Podněcovatele policisté zadrželi, jeho jednáním se zabývají kriminalisté.

Na Václavském náměstí v Praze dnes odpoledne proběhla protivládní demonstrace s názvem Česko proti bídě, kterou svolala politická strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Na místo konání dorazily tisíce odpůrců vlády. Strana PRO už začátkem...

Demonstranti chtěli strhnout ukrajinskou vlajku z Národního muzea

Po skončení protivládní demonstrace na Václavském náměstí v Praze se část účastníků přesunula k budově Národního muzea, kde žádali sundání vyvěšené ukrajinské vlajky. Policie je vyzvala k odchodu a následně 18 z nich pro neuposlechnutí výzvy...

VIDEO: Policie zveřejnila záběry z konfliktu u Národního muzea

V sobotu proběhla na Václavském náměstí demonstrace s názvem Česko proti bídě, které se účastnily tisíce lidí. Po skončení demonstrace podněcoval muž s megafonem odcházející účastníky z Václavského náměstí, aby šli sundat ukrajinskou vlajku z...

Před budovou Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické na náměstí Winstona Churchilla na pražském Žižkově se dnes po poledni sešli studenti, kteří demonstrovali za odchod děkana fakulty Miroslava Ševčíka. Důvodem svolání demonstrace byla...

Policie na místě zajistila dvacet lidí

Podle místopředsedy strany Ondřeje Svobody policisté například dostatečně nevysvětlili, proč zajišťovali lidi z davu, kteří podle něj na nikoho neútočili. Odmítl také tvrzení, že se v davu stupňovala agrese. Zdůraznil, že na demonstraci se podle něj nestala žádná násilná událost. S výsledky kontroly by podle něj měla policie seznámit veřejnost. Svoboda zkritizoval vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který v neděli uvedl, že zákrok policistů byl profesionální.

Předseda PRO Jindřich Rajchl upozornil na to, že incident před Národním muzeem se stal až po skončení demonstrace. Zdůraznil, že demonstrace nebyla proruská, lidi, kteří měli podle zveřejněných fotografií například nášivku s písmenem Z či symbol ruské soukromé Wagnerovy skupiny, označil za provokatéry. Místopředseda Petr Vacek uvedl, že na ně podala strana trestní oznámení.

Policie u muzea kvůli neuposlechnutí výzvy zadržela 20 lidí. Kromě muže, který podle policie podněcoval lidi k násilnostem, zadrželi policisté i muže podezřelého z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Další muž zase podle policistů poškodil projíždějící vozidlo s ukrajinskou SPZ. Při zákroku u Národního muzea byli zraněni tři policisté.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto PČR

Štítky demonstrace, policie, PRO, policie, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.