Počasí dnes24 °C, zítra22 °C
Neděle 11. června 2023  |  Svátek má Bruno

Demonstranti chtěli strhnout ukrajinskou vlajku z Národního muzea

Po skončení protivládní demonstrace na Václavském náměstí v Praze se část účastníků přesunula k budově Národního muzea, kde žádali sundání vyvěšené ukrajinské vlajky. Policie je vyzvala k odchodu a následně 18 z nich pro neuposlechnutí výzvy zajistila, uvedla policejní mluvčí Violeta Siřištová. Dva policisté byli při zákroku zranění, uvedla na twitteru.

„Čechy Čechům,“ skandovali lidé

Na protivládní demonstraci Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO) se dnes odpoledne sešlo několik tisíc lidí. Demonstrace začala ve dvě hodiny odpoledne a trvala tři hodiny.

Několik stovek demonstrantů se po oficiálním skončení akce přesunulo před Národní muzeum v horní části Václavského náměstí, na jehož fasádě je vyvěšena ukrajinská vlajka. Demonstranti vyzývali ke stržení této vlajky, z druhé strany magistrály je podporovalo několik set dalších pokřikem "sundejte ten hadr". Později přistoupili k provolávání hesla „Čechy Čechům“, které po několika minutách změnili na "českou vlajku".

Policie demonstranty u muzea vyzvala k odchodu, na místo dorazili těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do muzea. Později dorazily policejní posily. Na schodech před muzeem došlo k několika strkanicím, dav na protější straně magistrály při nich křičel na policisty "hanba" a "mlátí naše lidi". Zhruba po hodině se demonstranti začali rozcházet.

Na Václavském náměstí v Praze dnes odpoledne proběhla protivládní demonstrace s názvem Česko proti bídě, kterou svolala politická strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Na místo konání dorazily tisíce odpůrců vlády. Strana PRO už začátkem...

Mezi lidmi, kteří se pokusili dostat do budovy muzea, byl i děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík

Do muzea se podle policejní mluvčí Violety Siřišťové pokusilo dostat několik desítek lidí. „Na místě jsme omezili 18 osob pro neuposlechnutí výzvy," uvedla policie na twitteru. Dva policisté byli se zraněním převezeni do nemocnice, řekla mluvčí.

Mezi lidmi, kteří se pokusili dostat do budovy muzea, byl i děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) označil násilné projevy v závěru demonstrace za nepřípustné. „Očekávám, že organizátoři se od těchto projevů násilí distancují. Vyvolává to totiž dojem, že celá tzv. demonstrace proti bídě byla jen zástěrkou proruské provokace, a k takovým projevům rozhodně nemůžeme být tolerantní," sdělil Rakušan.

Národní muzeum policistům na twitterupoděkovalo za zajištění bezpečnosti návštěvníků. Díky za profesionální zvládnutí vyhrocené situace před muzeem vyjádřil i ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Právo demonstrovat si nelze plést s ohrožováním národního kulturního dědictví," napsal na sociální síti.

Hodnocení článku je 64 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ivo Spisar

Štítky demonstrace, Ukrajina, vlajka, policie, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

Provokace ,vládnoucí"mafie která má daleko k rozumu. K demonstraci mohli na tu dobu vyvěsit naši vlajku a vše by se obešlo bez incidentu. Ale jak vidíme i v ostatních případech voda, energie, to bychom od těch dezolátů chtěli příliš. Vyvěšovači trenýrek a zloději presidentské vlajky na hradě styďte se.

Úterý, 14. března 2023, 15:38

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.