středa 7. prosince 2022 Ambrož

Soud v kauze Čapí hnízdo měl vyslechnout finanční ředitelku Agrofertu. Nedorazila

, aktualizováno 29. září 2022, 11:33

Finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková dnes u hlavního líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo nevypovídala. Z jednání se omluvila kvůli zdravotním důvodům. K soudu dnes nedorazil ani bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který v kauze čelí spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalobě z dotačního podvodu.

Babiše podle svědka označovali jako Velkého šéfa

Podle právníka někdejšího předsedy vlády Eduardy Bruny je Procházková vzhledem ke svému postavení v Agrofertu klíčovým svědkem.

„I ostatní dnešní svědci jsou důležití, ale paní Procházková je naprosto klíčový svědek," uvedl Bruna. Spolu s finanční ředitelkou Agrofertu měla dnes ráno vypovídat také reklamní a marketingová specialistka Tereza Svěráková, ani ta ale k soudu nepřišla. Obě ženy budou předvolány opět na říjen.

Na dopolední část tak dorazil pouze její kolega Jakub Antoš. Uvedl, že se s Babišem kvůli reklamní propagaci Čapího hnízda sešel pouze jednou, na počátku března 2013. Podle něj však měl bývalý premiér rozhodující slovo v tom, jak bude výstup vypadat. Dodal, že farmu vnímal jako jeden z projektů Agrofertu. „První e-mail přišel od pana Babiše z adresy Agrofert.cz," uvedl Antoš. Když se v komunikaci ohledně Čapího hnízda vyskytl výraz „velký šéf", chápal to podle své výpovědi tak, že jde o Babiše.

K odpolednímu jednání mají přijít svědčit podnikatel Jan Bareš a autor podoby farmy u Olbramovic na Benešovsku, architekt Jiří Javůrek.

Babiš s Nagyovou se dnes v rámci kampaně objeví v Jihlavě

Babišovi právníci neuvedli, z jakého důvodu se bývalý premiér k hlavnímu líčení nedostavil. Podle Bruny však dorazí na páteční jednání. Z dnešního jednacího dne Poslanecké sněmovny se Babiš omluvil z pracovních důvodů. Nagyová, která nyní kandiduje za hnutí ANO v Jihlavě do Senátu, se omluvila na odpoledne. Novinářům ráno řekla, že je náročné skloubit kampaň a soudní řízení. Dnes odpoledne ji má v Jihlavě v kampani podpořit Babiš.

Babiš podle obžaloby svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o dotaci na stavbu kongresového areálu podala Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Tran Anh Tuan

Štítky Andrej Babiš, soud, Čapí hnízdo, Jana Nagyová, dotace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.