středa 12. srpna 2020 Klára

Projekty budou pokračovat, tvrdí nové vedení Prahy 1

Zástupci nové koalice Prahy 1 ve složení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů), TOP 09, ODS a ANO popírají, že by změna vedení znamenala přerušení dosavadních projektů. Částečně to potvrzuje včera podepsaná koaliční smlouva, kterou máme k dispozici a která zahrnuje například nulovou toleranci hazardu nebo návrat tramvají na Václavské náměstí. Změna však podle dokumentu nastane v případě Nemocnice Na Františku, kterou si chce nové vedení radnice ponechat. Hodlá také pokračovat v privatizaci bytů. Nové vedení včera nahradilo koalici Prahy 1 Sobě, My, co tady žijeme, Pirátů a Zelené pro jedničku v čele s Pavlem Čižinským (Praha 1 Sobě).

V dopravě podle koaliční smlouvy nové vedení podporuje stavbu tramvajové trati jak v horní části Václavského náměstí, tak z Vinohradské kolem hlavního nádraží do Bolzanovy ulice. Koalice chce také omezit tranzitní dopravu přes centrum při zachování obslužnosti pro místní a prověří možnost stavby garáží výhradně pro rezidenty.

Z hlediska bezpečnosti je podle nového vedení největším problémem nedostatek strážníků. "Chceme pokračovat v jednání o navýšení jejich počtu a zajistit jim lepší podmínky pro práci," píše se v dokumentu. Strany také prosazují nulovou toleranci hazardu, stávající počet kasin považují za maximální a v souladu s platnými předpisy chtějí jejich množství snížit.

Nové vedení radnice podle smlouvy podporuje dokončení privatizace bytů oprávněným nájemníkům, zároveň chce zamezit jejich využití pro platformy typu Airbnb. Pro správu nebytových prostor plánuje po analýze vytvořit právnický subjekt, například akciovou společnost.

Jak Nemocnice Na Františku, u které se od loňska jedná o převodu na hlavní město, tak poliklinika v Palackého ulici mají zůstat ve správě městské části.

Koaliční krize na Praze 1 dnes vyvrcholila vznikem nové koalice, která povede městskou část. Zastupitelé Prahy 1 na dnešním mimořádném jednání odhlasovali také konec Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) na pozici starosty Prahy 1. Nahradí jej Petr...

Z dalších témat chce koalice podle dokumentu řešit například snížení vizuálního smogu a hluku nebo zmenšit počet akcí obtěžujících obyvatele centra. Smlouva se zmiňuje také o problémech krátkodobého ubytování a restauračních předzahrádek nebo o pronájmech nebytových prostor, kde chce koalice preferovat zájmy místních.

"Naším hlavním cílem je zajistit opětovnou personální a procesní stabilitu úřadu, narušenou nekoncepční činností v roce 2019," uvádí dokument. Právě špatný stav úřadu byl jedním z hlavních argumentů pro změnu koalice. Nové vedení podle smlouvy podporuje transparenci a občanskou participaci, u které chce vymyslet "nové formy, které budou praktické a efektivní".

Odvolaný starosta Čižinský na včerejším jednání uvedl, že nová koalice reprezentuje "staré pořádky", které označil za rakovinu v podobě korupce a klientelismu. Připomněl také, že někteří členové nového vedení čelí trestnímu stíhání v souvislosti s privatizací bytů v minulém volebním období. Zástupci nové koalice to ostře odmítli s tím, že důvodem změny koalice je nekompetentnost.

Nová koalice v čele s dosavadním prvním místostarostou Petrem Hejmou (STAN) má ve 25členném zastupitelstvu těsnou většinu 13 hlasů. Programové prohlášení chce koalice zveřejnit do dvou měsíců.

Autoři | Foto facebook.com

Štítky ČR, správa, Praha, Praha1, zastupitelstvo, personální

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.