neděle 9. května 2021 Ctibor

Piráti v Praze 1 kritizovali pronájem restaurace v ulici V Kolkovně. Nelíbí se jim cena nájmu

Pirátský zastupitel a předseda kontrolního výboru Prahy 1 David Bodeček neúspěšně požadoval, aby městská část neuzavřela smlouvu s dosavadním provozovatelem restaurace v ulici V Kolkovně. O tom rozhodla rada, podle Bodečka však jiný zájemce ve výběrovém řízení nabídl více než dvojnásobné nájemné. Zastupitel na dnešním jednání zastupitelstva navrhl, aby radnice výběr zrušila a vypsala novou soutěž. Zástupci vedení městské části si za výběrem stojí.

Současný provozovatel, firma Gastro Staré Město, nabídla roční nájemné ve výši 8,5 milionu korun za smlouvu na 15 let. Podle Bodečka společnost Gastro Celnice nabídla nájemné ve výši 18 milionů korun ročně za smlouvu na neurčito. "Podle názoru Pirátů na Praze 1 by bylo vhodné, aby městská část nevybrala žádného zájemce a vypsala nové výběrové řízení nebo záměr,“ uvedl Bodeček.

Podle pirátského zastupitele dosavadní provozovatel původně nabídl nájemné 5,5 milionu korun ročně, poté v rámci pravidel soutěže částku zvýšil na 8,5 milionu, čímž však dorovnal pouze druhou nejvyšší nabídku. Nejde podle něj o nízké nájemné, ale problematické je ignorování jiné nabídky, která je výrazně vyšší. Nezvykle dlouhá je podle Bodečka i délka pronájmu na 15 let.

Bodeček dodal, že dosud restaurace platila nájemné 1,9 milionu ročně, což je vzhledem k lokalitě nízká částka, a i tak musela radnice platby opakovaně upomínat. "Pokud mělo Gastro Staré Město problém včas platit 1,9 milionu, tak máme velkou pochybnost, zda by dokázalo platit nájem více než čtyřikrát vyšší," řekl.

Záměr vypsala ještě předchozí rada pod vedením Pavla Čižinského (Praha Sobě), ve které byl Bodeček radním pro majetek. Nynější radní Karel Grabein Procházka (ANO) uvedl, že záměr byl vypsán v podstatě bez hodnotících kritérií a neurčoval ani délku plánovaného pronájmu. "Do budoucna musíme mít mnohem jasnější pravidla pro zadávání takovýchto nájmů," řekl. Dodal, že s ohledem na uzavřenou opci by radnice v případě neprodloužení smlouvy riskovala soudní spor.

Znalecký posudek podle Procházky jako obvyklou cenu v lokalitě určil 3,2 milionu korun ročně. Pokud firma Gastro Celnice nabídla šestinásobek této částky, je to podle něj pro městskou část riskantní kvůli tomu, že při smlouvě na neurčito může nájemce kdykoliv odejít s tříměsíční výpovědní lhůtou. Cena, kterou radnice vysoutěžila, je podle něj velmi dobrá. "Stojím za tím, co rada schválila, nevidím tam žádné pochybení," řekl.

Radní Jan Votoček (TOP 09) dodal, že na majetkové komisi byli osloveni oba dva zájemci, jestli na své nabídce trvají. Zatímco v případě vítězné nabídky zástupce firmy řekl, že na nabídce trvá v původní podobě, firma Gastro Celnice podle něj chtěla dále jednat o ceně. To byla podle něj jedna z věcí, které rozhodly.

Praha 1 má řadu lukrativních nemovitostí, ze jejichž nájmů má výnosy v řádu desítek milionů měsíčně. V minulosti se řešilo například prodlužování nájemních smluv v obchodech v Pařížské ulici.

Autoři | Foto facebook.com

Štítky ČR, správa, restaurace, reality, Praha, Praha 1

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.