neděle 31. května 2020 Kamila

Praha 7 chce podat ústavní stížnost. Radním vadí omezení jednání zastupitelstev

Radní městské části Praha 7 hodlají podat ústavní stížnost na vládní opatření proti koronaviru. Podle nich omezuje jednání zastupitelstev a jde o nepřiměřený zásah do ústavně garantovaného práva na samosprávu. Stížnost ještě projednají v pondělí zastupitelé Prahy 7.

Nouzový stav kvůli epidemii nového typu koronaviru v Česku platí od 12. března, vláda ho může vyhlásit nejvýše na měsíc. O prodloužení stavu nouze musí rozhodnout Poslanecká sněmovna, hlasovat by o tom měla příští týden, stejně jako o dalších vládních návrzích týkajících se koronavirové krize.

„Vláda vydává nouzová opatření, která souvisí se šířením nemoci COVID-19. Některá opatření dávají smysl, některá menší a některá jsou nezdůvodnitelně škodlivá,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě).

V pondělí proběhne zasedání zastupitelstva, které se uskuteční vzdáleně formou videokonference. „Veřejnosti vše zprostředkujeme online přenosem, občané budou mít zároveň možnost vyjádřit se k projednávaným bodům prostřednictvím SMS, které do diskuze zařadíme,“ dodal.

Rozhodnutí vlády omezuje okruh témat a materiálů, o kterých mohou zastupitelstva v nouzovém stavu jednat. Právě to vedení Prahy 7 vadí. „Dodržujeme veškerá opatření proti šíření koronaviru a dáváme občanům možnost na dálku se účastnit diskuze o projednávaných bodech. Nedává smysl, proč by zastupitelstvo nemohlo projednat záležitosti, které chce či potřebuje. Bezdůvodné omezení ústavně garantovaného práva místních samospráv považujeme za velmi nebezpečný precedens. Chceme, aby se tím zabýval Ústavní soud a jednou provždy nastavil mantinely, co si vláda i v době nouzového stavu může dovolit,“ uzavřel starosta.

Foto facebook.com

Štítky ČR, správa, koronavirus, vláda, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Joachim Kowalski

Radní městské části Praha 7 by měli spolu s milchprdy svolat protestní promořovací shromáždění na Letnou, je hezky.

pondělí, 6. dubna 2020, 12:21

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.