neděle 5. července 2020 Státní svátek - Cyril a Metoděj

Dobrovolníci dokázali za jediný víkend zdarma vytvořit systém k dálničním známkám

60 dobrovolníků dokázalo během jediného víkendu vytvořit systém, který bude náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Jde o IT systém k elektronickým dálničním známkám. Pokud se ověří, že je systém opravdu plně funkční, stát ho využije. Provozovatele systému by nadále musel najít stát.

60 dobrovolníků od páteční šesté hodiny večerní pracovalo na informačním systému k elektronickým dálničním známkám. Práce byly podle organizátora hackathonu Tomáše Vondráčka úspěšné a systém, který byl vyvinut během tohoto víkendu tak pravděpodobně nahradí zakázku, kterou měla původně dodat společnost Asseco Central Europe, a to za 401 milionů korun. Stát však zakázku zruší.

Zakázka k dálničním známkám za 401 milionů bude zrušena

Zakázka na IT systém k elektronickým dálničním známkách bude zrušena. Sdělil to vicepremiér a budoucí ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Uvedl, že personální otázky na ministerstvu začne řešit po svém pátečním uvedení do funkce. Státní fond...

„Pokud budeme mít záruky, že ten produkt bude funkční a bude za něj někdo odpovědný, tak předpokládáme, že ho použijeme. Pak budeme soutěžit provoz toho systému," uvedl ještě před dokončením systému dnes odpoledne premiér Andrej Babiš. Do tendru na provoz by se podle premiéra už nepřihlásila skupina kolem organizátora hackathonu Tomáše Vondráčka.

Systém byl spuštěn po šesté hodině večerní a je volně přístupný pro veřejnost, která si ho bude moci vyzkoušet. Pokud se stát rozhodne převzít systém, na kterém 60 dobrovolníků pracovalo jediný víkend, budou se podrobnosti řešit v následujících dnech.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se dnes ujal funkce ministra dopravy

Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se ujal funkce ministra dopravy, dnes ráno krátce před osmou hodinou ho do úřadu uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Havlíček nahradil Vladimíra Kremlíka (za ANO), kterého...

Právě původní zakázka na systém dálničních známek, za kterou měl stát zaplatit 401 milionů korun, stála místo exministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Odborníci se totiž shodli na tom, že byla výrazně předražená a nevzešla z otevřeného tendru. Nástupce Kremlíka, Karel Havlíček oznámil, že zakázka bude po dohodě s firmou Asseco zrušena.

Autoři | Foto Ivo Spisar, Facebook Znamkamarada

Štítky ČR, automobilová, internet, trh, vláda, software

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.