Před 140 lety, 27. srpna 1881, byl zahájen provoz v karlínském varieté, které postavil pražský podnikatel Eduard Tichý. Nazývalo se Théâtre Variété a otevřelo se pouhých 15 dní po požáru Národního divadla vystoupením Královského belgického cirkusu s drezurou čtyř koní a koňskými povozy. Tichý divadlo nejprve pronajímal cirkusovým společnostem, vystupovali zde různí varietní umělci, ale i psi, koně, šelmy a sloni. V zadní části byl k vidění zvěřinec. V průběhu dalších desetiletí zde byla činohra i varieté, divadlo často měnilo názvy, od roku zde bylo hudební divadlo a od roku 1961 se nazývá Hudební divadlo Karlín (HDK).
V roce 1897 byla tato pseudobarokní budova adaptována pro divadelní provoz s hledištěm pro 1500 diváků - předtím měla dokonce 2000 míst. Strohý interiér byl přepychově upraven a varieté angažovalo špičkové zahraniční umělce. Údajně zde vystupoval i mladičký Charlie Chaplin, Stan Laurel a kouzelník Harry Houdini. Kabaret tu od roku 1917 provozoval Karel Hašler, později si divadlo pronajali Ferenc Futurista a Jára Kohout.
Mezi válkami bylo původní stolové zařízení změněno na řady sedadel a provoz varieté se přizpůsobil klasickému divadlu. Do roku 1939 byla pro divadlo využívána nepravidelně. V letech 1939 až 1944 tam hrála činohra české první scény a pak soubor Městského divadla na Královských Vinohradech. Od října 1945 tam působila skupina operetních umělců. Koncem 40. let na jeviště přešel se svým souborem Oldřich Nový a také Jan Werich. Hlavička HDK se objevila poprvé v roce 1961.
Pondělí, 5. října 2020, 20:00
Pokud jste někdy byli na karlínském Lyčkově náměstí, zcela jistě neunikla vaší pozornosti budova tamější školy. Jde o stavbu podle plánů architekta Josefa Sakaře a v době svého vzniku na začátku 20. století byla secesní budova školy jednou z...
Původní prostor varieté nabídl v době, kdy Praha měla jen 300 tisíc obyvatel, místo k zábavným produkcím holubům, papouškům, orlům, kočkám, psům, myším, kanárům, hroznýšům, kobrám, vepřům i oslům. Na jeho jevišti vystupovali také koně, býci, paviáni, orangutani, šimpanzi, vlci, lvouni, tuleni, panteři, tygři, lvi, medvědi včetně ledních, jednou i klokan a také tři sloni najednou.
Podnikatel Eduard Tichý byl vyučeným soustružníkem, který se živil jako hostinský a kavárník, poté půjčoval peníze a ilegálně prodával losy saské loterie. Národní listy ho nařkly z lichvy, karbanictví a provozování hazardních her. Nechvalně znám byl svými milostnými aférami. Jako zdatný obchodník dostal nápad založit v Praze divadlo rozmanitostí, které nejprve pronajímal kočovným cirkusům. Jeho součástí byly stáje, seník a malírny kulis. Přízemí hlediště bylo zaplněno stoly, varieté mělo vlastní kuchyni, kuřárny, herny a cukrárnu.
Čtvrtek, 26. srpna 2021, 10:00
První říjnový den tohoto roku oslaví své 140. narozeniny pražské Švandovo divadlo. Jedná se o nejstarší divadelní scénu na levém břehu Vltavy a třetí nejstarší divadlo v Praze (hned po Stavovském a po Národním). I přes svůj věk však patří k...
Do začátku druhé světové války tu vystoupili fakíři, zázrační střelci, hypnotizéři, akrobati, tanečníci, zpěváci, komici, herci, břichomluvci, opičí muži, šermíři, potápěči, rychlomalíři či hráči kulečníku. Úspěšné byly elektrické demonstrace inženýra Křižíka, poprvé se tu v roce 1887 prezentoval velociped.
Pátek, 19. března 2021, 18:00
Jen málokterý cestující, který jede tramvají mezi zastávkami Urxova a Balabenka ví, že právě jede po nejstarším nepřetržitě provozovaném úseku pražských elektrických tramvají. Právě dne je tomu 125 let od začátku elektrické dráhy Praha – Libeň –...
V roce 1963 bylo ke „Karlínu“ přiřazeno Hudební divadlo v Nuslích, jehož provoz skončil v roce 1978. Roku 1981 přešlo pod karlínskou správu divadlo Semafor, které v suterénu budovy setrvalo do konce roku 1990. V roce 1992 bylo přestavěno na malou scénu Karlínek (1995–2002 zde opět sídlil Semafor). Provoz divadla výrazně zasáhly ničivé povodně v srpnu 2002.
V karlínském divadle působila řada známých umělců, například Ljuba Hermanová, Jaroslava Adamová, Soňa Červená, Jiřina Steimarová, Rudolf Cortés, Vlasta Burian, Jára Pospíšil, Vladimír Ráž. Od roku 1962 se natrvalo vrátil do „Karlína“ se svým swingovým bigbandem Karel Vlach. V 60. letech byl operetní repertoár obohacen o muzikály, 90. léta zaznamenala návrat operety.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.