Symbolicky v den prvního výročí Muzea paměti XX. století 17. listopadu, jehož zakladatelem je hlavní město, se muzeum představí v nových prostorách. Jeho dočasným sídlem se stane Dům pážat, který se nachází na Hradčanech. Svou činnost tady muzeum zahájí dvěma výstavami, které budou 17. listopadu dostupné on-line.
Dům pážat je historický dům, který se nachází v Kanovnické ulici číslo 3, který za dobu své existence sloužil různým účelům. Za Rudolfa II. sloužil palác k ubytování pážat pánů z Martinic. Za první republiky se zde nacházela mateřská škola. Od sedmdesátých let 20. století v něm sídlil Útvar hlavního architekta města Prahy.
Od roku 2008 byl dvanáct let prázdný a vedení Prahy pro něj marně hledalo využití. Letos v létě pražští radní i zastupitelé rozhodli, aby zde bylo dočasně umístěno Muzeum paměti XX. století, jehož zakladatelem je město Praha.
Radní Hana Kordová Marvanová, která je zároveň předsedkyní správní rady muzea, k tomu říká: „Jsem velmi ráda, že Muzeum paměti XX. století má své sídlo a můžeme tak začít splácet dluh, který má celá Česká republika vůči obětem a odpůrcům totalitních režimů.“
V mnoha zemích, které zažily totalitu, existují podobná velmi významná muzea, například Muzeum Varšavského povstání, Jad Vašem v Jeruzalémě, Dům teroru v Budapešti, jen v Česku nebylo dosud žádné. Podle radní Kordové Marvanové taková muzea pomáhají uchovávat historickou paměť, a tím přispívají k pochopení autoritativních modelů vládnutí, což je i dnes vysoce aktuální téma.
Radní Jan Chabr, v jehož působnosti je správa majetku města, k tomu dodává: „Mým cílem je smysluplně využívat městské objekty a tento nádherný palác umístěný na jednom z historicky nejvýznamnějších míst Prahy byl dlouhá léta prázdný. Proto jsem nesmírně rád, že se pro něj podařilo najít takto důstojné využití a tento záměr také uskutečnit.“
Muzeum již přichystalo první dvě výstavy, které nové prostory zaplní, byť zatím nemůže fyzicky otevřít dveře pro návštěvníky. První výstava s názvem Rok zázraků. Československo a rozpad sovětského bloku byla prezentována již vloni v Evropském parlamentu, a to k 30. výročí pádu komunistického režimu. Jejím autorem je historik Petr Blažek a partnerem výstavy je knihovna samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti, která poskytla pro expozici obrazové podklady.
Čtvrtek, 12. listopadu 2020, 10:00
Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva proběhnou také tento rok, jen v jiné formě, než jsme byli zvyklí. Výročí 17. listopadu se letos musí obejít bez větších veřejných akcí a tradiční pietní akce se uskuteční za...
Druhá výstava nese název Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě a připravil ji Polský institut v Praze. Jejím cílem je připomenout letošní 100. výročí narození papeže Jana Pavla II.
Podle Petra Blažka byla původní představa v tom, že 17. listopadu bude uspořádán den otevřených dveří a proběhne zahájení obou výstav. „Bohužel naše plány narušila pandemie, a tak jsme alespoň připravili ve spolupráci s ředitelem Polského institutu v Praze Maciejem Ruczajem komentovanou prohlídku obou výstav, kterou budete moci 17. listopadu po poledni sledovat online.“
Podle předsedy klubu Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila bylo zřízení a otevření Muzea paměti XX. století jedním z hlavních bodů programu TOP 09 a STAN. „Je alarmující, že zvláště mladá generace na naši novodobou historii zapomíná, což ukazují mnohé průzkumy v poslední době. Pevně proto doufám, že návštěva Muzea paměti XX. století se v budoucnu stane i součástí školní výuky. Je potřeba, abychom si tuto dobu připomínali, a to ze dvou důvodů – s vděkem, že už je za námi, ale také s jistým varováním, kam až to může dospět,“ dodává Pospíšil.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.