neděle 16. května 2021 Přemysl

Organizace Kverulant.org viní vedení dopravního podniku z vyvádění peněz. Piráti se brání

Obecně prospěšná organizace Kverulant.org obvinila vedení pražského dopravního podniku z vyvádění peněz prostřednictvím advokátní kanceláře Rowan Legal. Organizace vyzvala primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) k řešení situace. Podle posledního vyjádření však mají Piráti na dění v Dopravním podniku jen velmi malý vliv.

„V kontrolních orgánech městské společnosti Dopravní podnik Praha mají Piráti pouze dva zástupce a v exekutivních orgánech nikoho. Podnik je tak plně pod taktovkou našich koaličních partnerů – Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu. Primátor má velice omezenou možnost do vnitřních záležitostí této městské společnosti zasahovat,“ píší Piráti ve svém vyjádření a doplňují: „Myslet si, že by primátor Zdeněk Hřib mohl jakkoliv čerpat finance z Dopravního podniku Praha do vlastní kapsy jsou zcela nepodložené a absolutně je kategoricky odmítáme.“

Podle organizace Kverulant.org vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Poté měl být uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno.

Kverulant vyzval primátora k řešení situace a k podání trestního oznámení. „To se ani po téměř dvou měsících nestalo. Nejspíš proto, že radní mají na pokračování kšeftu zájem. Kverulant tedy v květnu 2020 podal trestní oznámení a stížnost k antimonopolnímu úřadu sám,“ dodal Kverulant.org.

Zjištění organizace teď bude projednávat také dozorčí rada podniku. „Přestože podnět od Kverulant.org obsahuje mnoho zavádějících informací, dílčí zjištění považujeme za relevantní a nebereme na lehkou váhu, že mohlo dojít k porušení zákona o veřejných zakázkách a případných interních procedur Dopravního podniku Praha. Právě proto kancelář primátora celou záležitost obratem předala k řešení dozorčí radě Dopravního podniku Praha, což je v těchto případech standardní postup,“ doplňují Piráti.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto praha.eu

Štítky Praha, dopravní podnik, Kverulant, Zdeněk Hřib

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.