V hlavním městě se v loňském roce stalo 21 458 dopravních nehod, což je zhruba o šest procent méně než rok před tím. Zemřelo při nich 20 lidí, meziročně o 11 méně. Na jednání magistrátního výboru pro bezpečnost to uvedl ředitel pražských policistů Tomáš Lerch. Počet trestných činů se ve městě zvýšil zhruba o pět procent. Policii tíží nedostatek lidí, podle ředitele by Praze mohly pomoci ostatní kraje, především moravské.
Meziročně poklesl také počet zranění při dopravních nehodách, těch těžkých bylo 114 a lehkých 1958. Rok před tím byla čísla o 68, respektive 207 vyšší. „Pokles je zejména u chodců. Naopak jsme zaznamenali mírný nárůst u cyklistů, ale celkový pokles je poměrně výrazný," uvedl Lerch. Ve 430 případech byl některý z účastníků nehody pod vlivem alkoholu a ve 31 případech drog.
Pokud jde o kriminalitu v Praze, celkem loni policie v metropoli řešila 48 863 trestných činů, což je meziročně o 4,8 procenta více. Podle ředitele to kopíruje trend ve zbytku republiky. Objasněných trestných činů bylo 11 191. Nejvíce šlo o tradiční majetkovou kriminalitu, jako jsou krádeže a vloupání, kterých je nejvíce v centru města. Vzrostla však i násilná kriminalita - vražd se v Praze loni stalo celkem 22, to je o pět více než rok před tím. Objasněno jich zatím bylo 16.
Jak republiková, tak městská policie v Praze dlouhodobě řeší problém s náborem nových lidí. Podle Lercha nyní pražské ředitelství jedná o tom, že by do metropole přicházeli policisté přijímaní v jiných krajích, kde je o práci u sboru větší zájem. Týkat by se to mělo především Moravy. „Samozřejmě musíme v souvislosti s tím řešit ubytovací kapacity," doplnil ředitel.
Celkem loni v Česku počet dopravních nehod stoupl téměř o 3000 na 107 572. Zemřelo při nich 547 lidí, o 18 méně než v roce 2018. V celém Česku také vzrostla kriminalita - o 3,5 procenta na 199.221 trestných činů. Více trestných činů bylo evidováno ve všech krajích s výjimkou Libereckého a Zlínského.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.